fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Znów czarne chmury nad berlińskim lotniskiem

Bloomberg
Uruchomienie lotniska Berlin Brandenburg w drugiej połowie 2017 roku nie bezie możliwe - twierdzi dziennik "Bild am Sonntag". Władze landu i lotniska zaprzeczają i twierdzą, że nie ma żadnych opóźnień.

Dziennik napisał, że sypie się plan koniecznych naprawa na lotnisku przez kolejny "problem w instalacji elektrycznej BER". Według "Bild am Sonntag" otwarcie lotniska opóźni się o 4-6 miesięcy. Na dodatek brandenburskie ministerstwo infrastruktury planuje "zmiany w zezwoleniu budowlanych", którego ważność upływa  w listopadzie 2016 roku. Następne zezwolenie zostanie wydane dopiero po zatwierdzenie planu zabudowy.

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke jest przekonany, że lotnisko BER zostanie uruchomione w drugiej połowie 2017 troku. Tak jak to już wcześniej zaplanowano.

- Jestem optymistą, więc myślę, że tak - powiedział Woidke dziennikowi "Berliner Morgenpost", a rzecznik lotniska potwierdził jego słowa dodając, że żadne "okoliczności nie wskazują na możliwe opóźnienie".

Kosztowny BER

Wygląda jednak na to, że lotnisko BER będzie dużo droższe niż pierwotnie zaplanowano. Rząd federalny przyznał, że opóźnienia oraz zmiany sprawiły, że koszty budowy nowego głównego lotniska Berlina znacząco wzrosły. Rząd nadal zakłada "wariant pesymistyczny", że uruchomienie portu lotniczego nie nastąpi o czasie a co za tym idzie jego koszty jeszcze wzrosną. I to mimo zapewnień władz rządu krajowego Brandenburgii, że nie ma mowy o przesunięciu otwarcia nowego lotniska.

Na dzień dzisiejszy całościowe koszty budowy oraz napraw lotniska wyniosły ponad 5,3 mld euro. Rząd nie ustalił górnego pułapu kosztów, jakie jest w stanie ponieść ponieważ zafiksowanie "górnej granicy kosztów byłoby kontrproduktywne".

Pierwotnie uruchomienie nowego głównego lotniska berlina miało nastąpić jesienią 2011 roku. Jednak cała seria awarii, niedoróbek i problemów technicznych sprawiła, że cztery kolejne terminy otwarcia nie zostały dotrzymane - obecny wyznaczono na druga połowę 2017 roku.

Rząd w Berlinie uchyla się od odpowiedzi kiedy lotnisko zacznie na siebie zarabiać. rzecznik zasłania się "tajemnicą przedsiębiorstwa"

Opozycja krytykuje władze za brak nadzoru nad "najbardziej żenującą budową" świata.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA