fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Czarnogóra: Serbowie chcę przywrócenia poboru

123RF
Szef proserbskiej partii NOVA Andrija Mandic wyraził obawę, że niedawne akty przemocy w Macedonii oraz w Bośni i Hercegowinie mogą się rozprzestrzenić na cały region i wezwał do przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej w Czarnogórze.

Mandic zwrócił uwagę przede wszystkim na problem wschodniej granicy, narażonej - według niego - na ingerencję tych "samych grup terrorystycznych", które działają w Macedonii.

Warto przypomnieć, że Czarnogóra zniosła obowiązkową służbę wojskową w sierpniu 2006 roku, miesiąc po referendum w sprawie niepodległości i oderwania się od Serbii. Od tego czasu kraj ma niewielką armię zawodową. Szkolenie i wyposażanie jednostek jest realizowane zgodnie ze standardami NATO, w ramach zaangażowania Czarnogóry w procedurę przyjęcia do sojuszu. Partie serbskie sprzeciwiają się wejściu Czarnogóry do NATO.

Inne kraje regionu również zniosły obowiązkową służbę wojskową w ostatnich latach. Co ciekawe, również Serbia uczyniła to w 2011 roku. Jednak obecnie zarówno Serbia, jak i Chorwacja, rozważają przywrócenie tzw. poboru.

W drugiej połowie kwietnia, podczas spotkania w siedzibie NATO w Brukseli, omówiono PARP (Proces Planowania i Oceny) dla Czarnogóry na 2015 rok. Oceniono, że kraj osiągnął bardzo dobre rezultaty w dążeniu do standardów NATO. Na początku ubiegłego roku władze Czarnogóry miały nadzieję na zaproszenie do NATO podczas wrześniowego szczytu w Walii. Jednak pod koniec czerwca sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero w 2015 roku.

W pierwszym tygodniu maja Węgry, Czechy, Słowacja i Polska pozytywnie oceniły realizację reformy struktur obrony oraz postępy na drodze ku standardom NATO przez siły zbrojne Czarnogóry.

Przedstawiciele resortów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) byli także zadowoleni z aktywnej roli Czarnogóry na Bałkanach Zachodnich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA