fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Czy jestem wystarczająco biały?". Protest dzieci w Holandii

Dzieci roznosiły ulotki z hasłem "Szukamy białych kolegów"
AFP
Ok. 100 dzieci ciemnoskórych imigrantów żyjących w Holandii wyszło na ulice Amsterdamu protestując przeciwko segregacji w holenderskich szkołach.

Dzieci miały na sobie białe koszulki z napisem "Czy teraz jestem wystarczająco biały?". W czasie protestu domagały się, by w ich szkołach pojawili się biali uczniowie, co ułatwiłoby im integrację z holenderskim społeczeństwem.

Jedna z protestujących dziewczynek tłumaczyła, że "chciałaby, aby do jej szkoły chodziło więcej białych dzieci, ponieważ dzięki temu dzieci imigrantów i rodowici Holendrzy mogliby poznawać wzajemnie swoje kultury". - Kiedy dorośniemy będziemy stykać się z różnymi kulturami, to ważne, aby już dzisiaj uczyć się jak sobie z tym radzić - dodawała inna protestująca.

"Nie myśl czarno, nie myśl biało, nie myśl biało-czarno" - krzyczały protestujące dzieci, które rozdawały mieszkańcom dzielnicy ulotki z hasłem "Szukamy białych uczniów".

Protest ma związek z trudną sytuacją dwóch szkół w Amsterdamie - De Avonturijn i Catharinaschool. Przez to, że są one uznawane za szkoły dla imigrantów przez lokalną społeczność (obecnie ok. 90 procent uczniów tych szkół to dzieci imigrantów), szkoły te mają problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby uczniów, gdyż etniczni Holendrzy nie chcą posyłać do nich swoich dzieci. W związku tym szkołom grozi likwidacja. - Kiedy, z różnych przyczyn, szkoła "staje się czarna", wówczas bardzo trudno jest odwrócić ten trend - przyznaje Diane Middelkoop, rzecznik reprezentujący obie placówki edukacyjne. - W takiej sytuacji rodzice białych dzieci szukają dla swoich pociech innej szkoły - dodaje.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA