fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Święto polskich robotów

materiały prasowe
„Noc Robotów” to największa w kraju impreza promująca innowacyjne technologie i najnowsze osiągnięcia w dziedzinie automatyki i robotyki.

Impreza odbywa się na terenie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP) 22 maja w godzinach 16 -24. (Al. Jerozolimskie 202 w Warszawie). Tu, w 19 tematycznych Parkach Robotów, można obejrzeć urządzenia skonstruowane w Polsce i porozmawiać na ich temat z ekspertami.

— Robotyka, to specyficzna gałąź techniki, która ma szansę stać się polską specjalnością — podkreślił prof. Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na konferencji prasowej poprzedzającej Noc Robotów.

Wśród atrakcji są wojskowe zdalnie sterowane pojazdy do rozbrajania min i wspomagania żołnierzy w terenie skonstruowane przez specjalistów z WAT, bezzałogowe statki latające rożnego typu oraz roboty przemysłowe. Są także pokazy projektowania i druku 3D, oraz roboty medyczne — egzoszkielet i urządzenia wspomagające operacje chirurgiczne.

— W medycynie roboty będą miały coraz więcej zastosowań — uważa dr Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. — Pozwolą lekarzom działać na odległość. W tym roku wprowadzimy do badań klinicznych robota Robin Heart PortVisionAble do operacji endoskopowych. Maszyna ta pozwoli zastąpić pracę asystenta chirurga. To będzie pierwszy tego typu robot europejski. W ten sposób chcemy wejść w dziedzinę zdominowaną dziś przez amerykańskiego monopolistę.

W projektowaniu wielu urządzeń brali udział specjaliści z PIAP, który dokładnie za tydzień obchodzić będzie jubileusz 50 lecia.

Tegoroczna Noc Robotów to trzecia już impreza tego typu. Odbywa się pod hasłem "Misja bezpieczeństwo". Sporo miejsca na wystawie zajmują roboty służące ochronie życia i zdrowia ludzi. Na wystawie w PIAP goście mają niepowtarzalną okazję obejrzenia zdalnie sterowanych maszyn służących policyjnym pirotechnikom do rozbrajania ładunków wybuchowych i do zadań specjalnych.

— Komendzie Głównej Policji przekazaliśmy Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR) – pojazd zaprojektowany w ramach systemu Proteus, służący do wsparcia działań pirotechnicznych i antyterrorystycznych — powiedział prof. Piotr Szynkarczyk, wicedyrtektor PIAP, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa. — Policja otrzymała od nas również pojazd obserwacyjny ale informacja o nim jest utajniona, nie podam więc żadnych szczegółów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA