fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Eksport używek z Polski szybko rośnie

W 2014 r. eksport używek z Polski zwiększył się o 21 proc. - podaje FAMMU/FAPA. Największy udział mają w nim papierosy.
Fotorzepa/Kuba Krzysiak
Rosną udziały używek w sprzedaży zagranicznej polskich produktów rolnych. Jej motorem są głównie papierosy, których produkujemy najwięcej w Unii.

Niemal 432,2 mln euro wyniósł eksport papierosów z Polski w I kwartale 2015 roku – wynika z szacunków Ministerstwa Rolnictwa. Był o prawie jedną trzecią wyższy niż przed rokiem. To oznacza, że w 2015 r., już po raz kolejny, może paść rekord w zagranicznej sprzedaży produktów tytoniowych. Niezagrożona będzie także z pewnością pozycja Polski jako największego producenta papierosów Unii Europejskiej.

Kupuje nie tylko Europa

W 2014 roku eksport naszych wyrobów tytoniowych zwiększył się o 27 proc., do ponad 1,9 mld euro – podaje w najnowszym raporcie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA). Z tego na papierosy przypadło około 1,74 mld euro, wobec 1,37 mld euro rok wcześniej.

– Spadek legalnej sprzedaży papierosów w Polsce powoduje, że firmy poszukują innych rynków zbytu, aby zachować poziom produkcji – wyjaśnia Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP. – Na zachodzie Europy szara strefa jest znacznie mniejsza niż w Polsce, a pozi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA