fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowe leki dla pacjentów z chorobami rzadkimi

sxc.hu
NFZ będzie refundował immunoglobiny pacjentom z chorobami rzadkimi

Taką informację minister zdrowia przekazał rzecznikowi praw pacjenta. Wcześniej  Krystyna Barbara Kozłowska zwróciła uwagę urzędnikom w resorcie na fakt, że  dostępu do refundowanej terapii immunoglobinami nie mają pacjenci z  liszajem śluzowatym twardzinowym a także z innymi rzadkimi chorobami.   Lekarze natomiast zgodnie z wiedzą medyczną zalecają tej grupie pacjentów leczenie immunoglobinami  z racji tego, że jest to skuteczna terapia.

W odpowiedzi minister zdrowia poinformował rzecznika  o tym, że pracuje nad  objęciem refundacją preparatów immunoglobulin w chorobach rzadkich. Trwają także prace w Narodowym Funduszu Zdrowia nad zmianą w zasadach finansowania  immunoglobulin.

Objecie refundacją nowych  chorób nie jest jednak takie proste. Zgodnie bowiem z ustawą refundacyjną to producent leku musi złożyć do ministra zdrowia wniosek o objęcie refundacją danym lekiem większego zakresu choró. Dopiero po takim wniosku  i akceptacji go przez ministra zdrowia resort może podjąć prace nad zmianami na liście refundacyjnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA