fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Iran liczy na wzrost eksportu ropy do poziomu sprzed sankcji

Bloomberg
Władze Iranu wyraziły nadzieję, że jego eksport ropy powróci do poziomu sprzed wprowadzenia sankcji w ciągu trzech miesięcy po sfinalizowaniu porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie zniesienia embarga naftowego wobec Teheranu.

"Mamy nadzieję, że możemy powrócić do poziomu eksportu, jaki mieliśmy przed sankcjami" - powiedział Reuterowi wiceminister do spraw ropy Rokneddin Dżawadi, który jest również dyrektorem zarządzającym Państwowej Irańskiej Spółki Naftowej.

"Tak, 2,5 (mln baryłek dziennie), około" - zaznaczył dodając, iż można to będzie osiągnąć w ciągu mniej więcej trzech miesięcy.

Rozmowa odbyła się w stolicy Malezji Kuala Lumpur w kuluarach Azjatyckiej Konferencji do Spraw Ropy i Gazu.

Najnowsze wstępne porozumienie światowych mocarstw z Iranem w sprawie jego programu atomowego otwiera drogę do ewentualnego zniesienia sankcji, jeśli w wymaganym terminie do czerwca zawarty zostanie układ o bardziej trwałym charakterze.

W rezultacie sankcji sprzedaż irańskiej ropy za granicę zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2012 o ponad połowę, do około jednego miliona baryłek dziennie.

"Zależy to od sytuacji rynkowej i poziomu cen, ale powrócimy do tradycyjnego handlu jaki mieliśmy wcześniej" - powiedział Dżawadi. Według niego, ponad połowa eksportu przypadałaby wtedy na państwa azjatyckie.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA