fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Niekończąca się budowa w Barcelonie

Fotorzepa, Adam Burakowski Adam Burakowski
Sagrada Familia, słynna bazylika w Barcelonie, ma być ukończona w ciągu 20 lat. Czy jej twórca zostanie uznany świętym?

Niezwykła Świątynia Pokutna Świętej Rodziny (Temple Expiatori de la Sagrada Familia) w Barcelonie jest budowana od ponad 130 lat. Dziś są tacy, którzy mają nadzieję, że do czasu jej ukończenia, co może potrwać jeszcze 20 lat, architekt świątyni, Antonio Gaudi, znajdzie się na drodze wiodącej do świętości – donosi BBC.

Najlepsi artyści

Każdego roku miliony turystów zatrzymują się, by podziwiać wspaniałą plątaninę łuków i wież w centrum Barcelony. Bazylika Sagrada Familia jest budowana od 1883 roku. Widok psują otaczające ją rusztowania. Lecz kiedy turyści wejdą do środka, to są poruszeni wizją, którą stworzył architekt Antonio Gaudi.

- Zwiedzanie świątyni wprowadza w stan bliski mistycznej ekstazy – mówi dziennikarzom BBC Lourdes Cirlot, historyk sztuki z uniwersytetu w Barcelonie. - Trudno powiedzieć, czy budynek czyni cuda, ale jeśli ktoś idzie do Sagrada Familia z głębokim przekonaniem, że zostanie uzdrowiony, to prawdopodobnie to się zdarzy.

Kampania na rzecz wyniesienia Gaudiego na ołtarze rozpoczęła się ponad 20 lat temu. Kataloński architekt Jose Manuel Almuzara powołał stowarzyszenie na rzecz beatyfikacji Gaudiego, które rozpoczęło starania o to w Watykanie. Jeden z podstawowych dokumentów – biografię architekta – stworzył dziennikarz Josep Maria Tarragona, który stwierdził, że „Sagrada Familia nie jest sama w sobie powodem do beatyfikacji Gaudiego".

- Kościół rzymskokatolicki zawsze angażował najlepszych artystów, i taka logika oznaczałaby, że powinniśmy beatyfikować Michała Anioła albo Mozarta – pisze dziennikarz. - A to nie jest ta sprawa. Sedno w tym, że życie Gaudiego było życiem przykładnego chrześcijanina. To życie świętego.

Architekt zmarł w1926 roku w wyniku potrącenia przez tramwaj. Cały swój majątek przekazał bazylice. Jednak nie była to śmierć męczennika. A w takich przypadkach przed beatyfikacją Watykan wymaga dowiedzionego cudu.

Beatyfikacją Gaudiego zainteresował się papież Jan Paweł II. W 2000 roku zwrócił się do arcybiskupa Barcelony z prośbą o sprawdzenie, czy Antionio Gaudi był osobą świecką.

Kto szybciej

Procedury przyspieszyły. Ale problem cudu pozostał. Obecny arcybiskup Barcelony twierdzi, że pewnego rodzaju cuda jednak się zdarzyły. - Od 1882 roku aż do dziś nie było żadnych poważnych wypadków ani wśród pracowników pracujących na tej wysokości, ani też wśród milionów turystów zwiedzających świątynię będącą w budowie – podkreśla w rozmowie z dziennikarzami BBC.

Dodaje, że Sagrada Familia była miejscem nieoczekiwanych nawróceń wśród wielonarodowej rzeszy robotników pracujących na budowie. Mimo wielu trudności Almuzara i Tarragona są optymistami, że Gaudi jest na dobrej drodze do wyniesienia na ołtarze.

Antonio Gaudi zdążył obejrzeć przed swoją śmiercią tylko jedną ukończoną wieżę. Teraz jest ich osiem, a kolejne dziesięć ma być zbudowanych w ciągu najbliższych 10 – 20 lat. Dopiero wtedy zostaną zdjęte rusztowania, a turyści będą mogli podziwiać świątynię w całej jej okazałości.

Trwa żartobliwy spór pomiędzy architektem, który kieruje dziś budową i twierdzi, że ukończy ją przed beatyfikacją, a biografem Gaudiego zapewniającym, że beatyfikacja nastąpi szybciej.

Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA