fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

KGHM wkrótce odpali Sierra Gorda

Chilijska kopalnia jest w trakcie rozruchu i wkrótce ma uzyskać założone parametry dziennego przerobu rudy i zawartości molibdenu w koncentracie.
Fotorzepa/Adam Roguski
W III kwartale flagowa kopalnia ma rozpocząć produkcję komercyjną. KGHM dobrze ocenia fundamentydla rynku miedzi i molibdenu.

Chilijska kopalnia jest w trakcie rozruchu i wkrótce ma uzyskać założone parametry dziennego przerobu rudy i zawartości molibdenu w koncentracie. Menedżerowie KGHM nie ujawnili, jaki wpływ na wyniki grupy może mieć w tym roku Sierra Gorda. Podali jedynie dane produkcyjne.

W I kwartale Sierra Gorda dostarczyła 20 tys. ton miedzi, produkcja molibdenu ruszyła w kwietniu. W tym roku kopalnia ma dostarczyć 110 tys. ton miedzi i 30–40 mln funtów (13,6–18,1 tys. ton) molibdenu, czyli dojść do mocy założonych w ramach I fazy inwestycji. Dla porównania wszystkie pozostałe zagraniczne kopalnie KGHM wyprodukowały w zeszłym roku 90 tys. ton miedzi.

W ciągu trzech miesięcy powinny się zakończyć analizy techniczne dotyczące rozbudowy Sierra Gorda. Kopalnia ma docelowo dostarczać ponad 200 tys. ton czerwonego metalu rocznie.

KGHM finiszuje też ze studium wykonalności projektu pozyskiwania miedzi z rudy tlenkowej, zalegającej na hałdzie wydobytej podczas dokopywania się...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA