fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Czynsz za samochód wynajęty od pracownika

123RF
Pracownik wydzierżawił pracodawcy swój samochód osobowy na podstawie umowy dzierżawy zawartej na 1,5 roku. Otrzymuje za to miesięczny czynsz w wysokości 300 zł. Czy kwoty te są przychodem pracownika i należy je opodatkować?

Czynsz otrzymywany od pracodawcy za wydzierżawiony samochód nie będzie przychodem pracownika związanym ze stosunkiem pracy, mimo że pracownik wydzierżawił pojazd swojemu pracodawcy odpłatnie. Czynsz dzierżawny nie mieści się w kategorii przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona. Przychodem ze stosunku pracy są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Czynsz za wydzierżawiony samochód należy zakwalifikować do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, a więc do przychodów z tytułu dzierżawy. Pracownik od otrzymanego czynszu ma obowiązek samodzielnie obliczyć i wpłacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Pracodawca nie powinien doliczać tego czynszu do wynagrodzenia pracownika i nie powinien pobierać z tego tytułu zaliczki na podatek.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA