fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory Prezydenckie 2015

Dla kogo odpowiedzialność za Polskę

Paweł Majewski
Fotorzepa/Waldemar Kompała
Im większe poparcie dla kandydata, tym mniejsza jego chęć do zmian ustroju.

„Potrzebna nowa konstytucja" – zaapelowaliśmy przed dwoma tygodniami. Do debaty zaprosiliśmy wszystkich aktywnych uczestników życia publicznego, szczególnie kandydatów w wyborach prezydenckich.

Za najważniejszą uznaliśmy kwestię wskazania środka ciężkości władzy, tak by nie dochodziło do wzajemnego blokowania rządu i prezydenta.

Dziś przedstawiamy odpowiedzi, jakich udzieliło nam siedmioro najważniejszych kandydatów: Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, Paweł Kukiz, Janusz Korwin-Mikke, Magdalena Ogórek, Adam Jarubas i Janusz Palikot.

Prezydent ocenia, że debatę należy rozpocząć po wyborach. „Zabiegam o ochronę ustawy zasadniczej przed prześciganiem się w coraz to bardziej egzotycznych obietnicach wyborczych" – napisał. Andrzej Duda o rozstrzygnięcia poprosiłby obywateli. „Uzyskane odpowiedzi staną się podstawą do przygotowania prezydenckiego projektu konstytucji" – zapowiada kandydat PiS.

Pozostali chcą iść dużo dalej. Kukiz chce jednomandatowych okręgów wyborczych. Zgadza się z tym Korwin-Mikke, ale chce z kolei większej władzy dla prezydenta. Ogórek chce najpierw zmienić prawo gospodarcze. „Konstytucję także należy napisać od nowa" – przekonuje. Jarubas wzmocniłby prezydenta i zmienił charakter Senatu. Palikot proponuje, by o wecie prezydenta decydowali w referendum internauci.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA