fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

McDonald’s, Burger King, Wendy’s, fast food, USA

Bloomberg
Amerykańska sieć restauracji szybkiej obsługi Wendy's zamierza sprzedać aż 640 swoich lokali oraz pozbyć się swoich zakładów piekarniczych. Ma to przynieść spółce dodatkową gotówkę i ograniczyć wydatki.

Lokale mają trafić do prywatnych operatorów funkcjonujących na zasadzie franczyzy. Tylko w tym roku Wendy's chce sprzedać 380 restauracji, z czego 100 w Kanadzie. W roku 2016 trzecia co do wielkości sieć fast foodów w USA pozbędzie się kolejnych 260 placówek. Ma to przynieść łącznie około 400-475 milionów dolarów.

Decyzja o sprzedaży własnych lokali nie jest w tej branży niczym szczególnym. Najwięksi konkurenci – McDonald's Corp. oraz Burger King Worldwide Inc. – także pozbywają się swoich restauracji. Pozwala to na lepsze przewidywanie przepływów gotówkowych, pochodzących z opłat franczyzowych i poprawę marginesu zysku. Pierwsze plany sprzedaży swoich restauracji Wendy's ogłosił jeszcze w lutym. W połowie 2016 w rękach spółki ma pozostać tylko 5 proc. wszystkich placówek sieci. Wendy's likwiduje także swoją gałąź piekarniczą – bułki do kanapek będzie kupował od niezależnych operatorów.

W odróżnieniu od sieci McDonald's, która boryka się ze spadkiem obrotów Wendy's odnotował w minionym kwartale wzrost obrotów o 3,2 proc. w restauracjach działających dłużej niż jeden rok. Zysk spółki wyniósł 27,5 miliona dolarów, czyli 7 centów na akcję, co było wynikiem lepszym od konsensusu analityków (5 centów), ale znacznie słabszym niż rok wcześniej (46,3 mln i 12 centów na udział).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA