fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Miasta nie chcą płacić same sobie podatków

Fotorzepa, Marta Bogacz
Gminy i ich jednostki budżetowe nie powinny płacić podatku od nieruchomości ani innych niepodatkowych należności, które zasilają lokalne budżety, np. za zajęcie pasa drogowego.

Zarząd Związku Miast Polskich chce, by zniesienie obowiązku podatkowego dotyczyło nieruchomości należących do samorządu oraz będących we władaniu gminnych jednostek budżetowych.

– To musi być kompleksowa i systemowa zmiana – mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP. – Chodzi o rozwiązanie, które zagwarantuje wyłączenie jednostek samorządu terytorialnego wraz z ich jednostkami budżetowymi z płacenia podatków i opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, stanowiących jednocześnie dochody i wydatki budżetu danej jednostki – wyjaśnia.

Dlatego w ocenie zarządu ZMP rozwiązanie zaproponowane przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (druk 853) jest niewystarczające.

W senackim projekcie nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zaproponowano, aby nieruchomości należące do gminy i niezajęte na działalność gospodarczą, ale np. na drogi, były z daniny zwolnione (pisaliśmy o tym w „Rz" z 30 marca 2015 r., str. C7).

– Po pierwsze, konieczne jest zniesienie obowiązku podatkowego, a nie zwolnienie. A po drugie, rozszerzenie katalogu tego zniesienia – mówi Andrzej Porawski.

Zdaniem samorządowców takie zniesienie obowiązku podatkowego powinno bowiem dotyczyć nie tylko daniny od nieruchomości, ale także innych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym (np. opłat za zajęcie pasa drogowego, opłat geodezyjnych czy z tytułu trwałego zarządu).

– Aktualny stan prawny powodujący, że gminy zmuszone są same sobie uiszczać niektóre z tytułów dochodów, prowadzi do niczym nieuzasadnionych przepływów wewnątrz jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Andrzej Porawski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA