fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Nowe otwarcie, różne ścieżki

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się jak powinny sobie radzić samorządy w nowych pokryzysowych warunkach
Rzeczpospolita
Era nadganiania cywilizacyjnych zaległości w samorządach powoli się kończy. Teraz lokalne wspólnoty muszą stworzyć nowe fundamenty rozwoju.

Europa regionów – nowe otwarcie – to temat dyskusji podczas sesji otwarcia Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie. – Rola samorządów ciągle się zmienia. W niektórych krajach ostatni kryzys doprowadził do wniosków o konieczności renacjonalizacji polityki i regiony tracą tam na znaczeniu – mówił Markku Markkula, prezydent Komitetu Regionów Unii Europejskiej. – To się nam nie podoba, chcemy, by samorządy lokalne odgrywały coraz większą rolę na zasadzie pomocniczości i subsydiarności na wielu różnych poziomach. Potrzebują one większej autonomiczności i wzmocnienia swoich funkcji.

Markkula podkreślał, że wymiar terytorialny jest niezbędny dla rozwoju krajów i całej Unii. Przypomniał, że 55 proc. inwestycji współfinansowanych z UE realizowanych jest na poziomie regionalnym. Nowe otwarcie to jego zdaniem nastawienie się na większe partnerstwo lokalne. Partnerstwo między regionami, między metropoliami i mniejszymi jednostkami, ale też partnerstwo z...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA