fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Rolety zewnętrzne to cel mieszkaniowy

123RF
Wydatki poniesione na zakup i montaż rolet zewnętrznych mogą być uznane za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 8 kwietnia 2015 r. (nr IBPBII/2/4511-77/15/AK).

W 2009 r. podatnik przekształcił lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W tym samym roku wykupił mieszkanie wraz z udziałem w gruncie na własność. Potem wstąpił w związek małżeński i wraz z małżonkiem zaciągnął kredyt na budowę domu, a konkretnie wykonanie fundamentów, budowę ścian, wykonanie dachu, instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i centralnego ogrzewania. Na wykończenie mieszkania przeznaczył pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania , do której doszło w 2012 r. Wydatki obejmowały m.in. tynkowanie, malowanie i kafelkowanie oraz zakup okien i rolet zewnętrznych. Za same rolety i ich montaż inwestor zapłacił w sumie prawie 3 tys. 400 zł, co potwierdzają faktury VAT.

We wniosku o interpretację podatkową podatnik podkreślił, że do końca kwietnia 2015 r. musi złożyć informację o wydatkowaniu wszystkich pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe lub skorygować zeznanie PIT-39 złożone dwa lata wcześniej, jeżeli tych pieniędzy nie wydatkował w całości. Otrzymał jednak sprzeczne informacje co do możliwości uwzględnienia wydatków na rolety przy obliczaniu dochodu zwolnionego z opodatkowania jako wydatków na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).

Przedstawiając własne stanowisko podatnik argumentował, że rolety stanowią integralną część budynku, są przymocowane na stałe, nie można ich także ściągnąć, bo spowoduje to zniszczenie całej elewacji budynku łącznie z jego ociepleniem. Zresztą ich demontaż nie miałby sensu, gdyż rolety zewnętrzne robione są na określony kształt i wymiar okien, nie można ich zamontować gdzie indziej. Z tych powodów wydatki na rolety należy zaliczyć do kosztów budowy domu. Budowa własnego domu jest zaś inwestycją zaliczaną do własnych celów mieszkaniowych i pozwala skorzystać z ulgi.

Fiskus uznał, że podatnik ma rację.

- Skoro rolety są integralnie związane z budynkiem, przymocowane do zewnętrznych ścian budynku na stałe i nie można ich ściągnąć bez zniszczenia całej elewacji, to wydatki poniesione na zakup takich rolet wraz z ich montażem mogą zostać uznane za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe niezależnie od tego czy zakup i montaż rolet zewnętrznych zostanie sklasyfikowany jako budowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa lub remont budynku mieszkalnego – stwierdził fiskus.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA