fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Postępowanie podatkowe

Pat w sprawie prezydenckiej noweli ordynacji podatkowej

www.sxc.hu
Mimo apeli przedsiębiorców i ekspertów, rząd wciąż blokuje prace nad projektem dotyczącym orzekania na korzyść podatnika.
Wciąż nie ruszyły merytoryczne prace nad wspierającymi podatników zmianami w ordynacji. Wprawdzie w środowy wieczór po raz kolejny zebrała się podkomisja pracująca nad prezydenckim projektem, ale rząd znów nie przedstawił na niej swojego stanowiska w tej sprawie.
Jak zapowiedział obecny na obradach wiceminister finansów Janusz Cichoń, rząd prawdopodobnie przyjmie takie stanowisko na najbliższym posiedzeniu. Jednak równocześnie zaznaczył, że jakkolwiek MF „kierunkowo" popiera prezydencką inicjatywę, to ma zastrzeżenia co do sposobu zapisania zasady orzekania na korzyść podatnika. Zasugerował też, by Kancelaria Prezydenta przeformułowała swój projekt. Po raz kolejny zaznaczył też, że przy MF działa Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego, pracująca nad zupełnie nową ordynacją. – To kluczowy projekt i na ewentualne zmiany w dzisiejszej ordynacji musimy patrzeć przez pryzmat prac nad nową ordynacją – stwierdził Cichoń. Zasugerował też, że wprowadzenie zasady orzekania na korzyść podatnika zaburzyłoby spójność dzisiejszej ordynacji.
Jednak obecni na obradach przedstawiciele przedsiębiorców i eksperci podatkowi uznali takie tłumaczenia za wybiegi obliczone na zahamowanie prac.
– Inicjatywa prezydencka jest bardzo cenna, czas upływa, a my tracimy szansę na uchwalenie projektu w tej kadencji Sejmu – alarmował Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Z kolei Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych zauważył, że Sejm ma prawo suwerennie pracować nad projektem, nie zważając na odległą wizję nowej ordynacji, nad którą pracuje Komisja Kodyfikacyjna. – Nie można domagać się, by projekt był spójny z czymś, co dziś jest dopiero w fazie wstępnych założeń i w dającym się przewidzieć czasie nie będzie gotowe – skrytykował postawę MF Dariusz Malinowski.
Przedstawicieli resortu finansów nie przekonała nawet przychylna dla projektu głowy państwa opinia Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy MF. Zdaniem Rady, propozycja przepisu o orzekaniu na korzyść podatnika „spełnia w stopniu dostatecznym wymogi poprawnej legislacji i może być przedmiotem dalszego procedowania".
Przytaczający te opinię prezydencki minister Olgierd Dziekoński zauważył, że właściwy zakres znaczeniowy i tak nadadzą temu przepisowi sądy administracyjne.
Prezydencki projekt noweli do ordynacji podatkowej wpłynął do Sejmu 9 grudnia ub.r., a w połowie stycznia odbyło się jego pierwsze czytanie. Rząd zwleka więc ze swoją opinią ma jego temat już ponad trzy miesiące. Główną osią sporu jest brzmienie proponowanej treści nowego przepisu art. 2a ordynacji. Bronisław Komorowski chce, by „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego" rozstrzygano na korzyść podatnika.
Podczas jednego z ostatnich wieców w kampanii wyborczej zapowiedział, że „stanie na głowie", by ta propozycja stała się prawem.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA