fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Łowią nie sieciami, ale sieci

Oprócz załóg kutrów rybackich, w akcji wezmą udział nurkowie
materiały prasowe
Kilkadziesiąt kutrów i ekipa nurków będzie łowić w Bałtyku od maja do sierpnia — ale nie dorsze, szproty i flądry, tylko stare sieci niebezpieczne dla ryb, ptactwa i morskich ssaków.

Akcję zorganizowała Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb we współpracy z organizacją ekologiczna WWF Polska. Według szacunkow tej organizacji, jedynie w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego zalega około 800 ton sieci — widm.

- Wyławianie starych sieci zapoczątkowaliśmy w 2011 roku. Bowiem badania wykazały, że sieci porzucone lub utracone przez rybaków nadal łowią same, zachowują od 6 do 20 proc. swojej pierwotnej zdolności połowowej. Dotychczas wydobyliśmy z Bałtyku 27 ton sieci, teraz spodziewamy się wielokrotnie większych połowów — wyjaśnia Marta Kalinowska z WWF Polska.

Oprócz załóg kutrów rybackich, w akcji wezmą udział nurkowie, ponieważ dużo sieci urywa się po zaczepieniu o wraki. Tak zaczepione sieci potrafią usuwać jedynie nurkowie. Ich bazą będzie statek „Nawigator" należący do Akademii Morskiej w Szczecinie.

Eksperci z WWF Polska proponują stworzenie elektronicznego systemu znakowania sieci rybackich, co pozwoliłoby ustalać właściciela zgubionego lub porzuconego sprzętu połowowego, a to z kolei spowodowałoby ograniczenie porzucania starych sieci w morzu.

Sieci wyłowione podczas tegorocznej akcji zostaną profesjonalnie zutylizowane na lądzie.

—pap

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA