fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Skarbówka nie zgadza się na obniżenie o koszty kredytu przychodu ze sprzedaży mieszkania

www.sxc.hu
Skarbówka nie zgadza się na obniżenie o koszty kredytu przychodu ze sprzedaży mieszkania.

Osoba, która kupiła nieruchomość na kredyt, nie zaliczy do podatkowych kosztów wydatków spowodowanych wzrostem kursu waluty. To stanowisko fiskusa uderzające przede wszystkim w tych, którzy spłacają kredyty we frankach szwajcarskich.

Po ogłoszonej w styczniu decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego o uwolnieniu kursu franka niektórzy musieli sporo do kredytów dopłacić. Fiskus uważa jednak, że koszty nabycia nieruchomości (odliczane przy jej sprzedaży) to tylko cena podana w akcie notarialnym i opłaty związane bezpośrednio z samą transakcją. Czyli niezbędne, aby do niej doszło. Przykładowo są to opłata za wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, prowizje pośredników, ogłoszenia w prasie.

Wydatki na pozyskanie kapitału

Fiskus nie uznaje natomiast za koszty nabycia nieruchomości odsetek oraz innych wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu (np. interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB2/415-261/13-2/TR). Także Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zmiana kursu franka szwajcarskiego nie ma wpływu na wysokość uzyskanego ze sprzedaży mieszkania przychodu. Skoro bowiem przepisy mówią o kosztach nabycia nieruchomości, to nie można odliczyć kosztów spłaty kredytów zaciągniętych na jej sfinansowanie (sygn. II FSK 2860/11).

– Można mieć wątpliwości co do tego stanowiska – mówi Artur Kowalski, doradca podatkowy w k-kancelaria.pl. – Przepisy nie określają, co się zalicza do kosztów nabycia nieruchomości. Moim zdaniem są to także wydatki na pozyskanie kapitału, bez niego nie dojdzie bowiem do transakcji. W świetle orzecznictwa NSA trudno jednak liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie sporu z fiskusem.

Przedsiębiorca rozliczy w firmie

Ekspert dodaje, że w lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, którzy rozliczają kupioną za kredyt we frankach nieruchomość w firmie.

– Różnice kursowe naliczone przed dniem oddania nieruchomości do używania zwiększają jej wartość początkową (która jest podstawą amortyzacji). Później można je zaliczać bezpośrednio do kosztów – tłumaczy.

Osoba sprzedająca mieszkanie nie będzie płacić podatku, jeśli pozbyła się go po pięciu latach od nabycia (licząc od końca roku, w którym to nastąpiło). Jeśli sprzedała je szybciej, dochód (który trzeba wykazać w zeznaniu rocznym) będzie obciążony 19 proc. PIT. Daniny można uniknąć, przeznaczając pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe.

Opinia:

Maciej Jurczyga, biegły rewident, właściciel biura rachunkowego

Fiskus pozwala na zaliczenie do podatkowych kosztów różnicy między otrzymanym przez przedsiębiorcę kredytem waloryzowanym kursem franka szwajcarskiego a wyższą, faktycznie przez niego spłaconą, kwotą. Dzięki temu można częściowo zniwelować negatywne skutki wzrostu kursu waluty. Trudno zrozumieć, dlaczego skarbówka inaczej traktuje osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Do nich także powinien się odnosić art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT pozwalający na rozliczenie takiej różnicy w kosztach uzyskania przychodów. Nie jest on bowiem kierowany tylko do osób prowadzących firmę.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA