fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Prezydent rozgrywa opozycję - komentarz Michała Szułdrzyńskiego

Michał Szułdrzyński
Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Zaproponowany przez sztab Bronisława Komorowskiego podział na Polskę racjonalną i Polskę radykalną to próba narzucenia narracji w kampanii wyborczej.

Oczywiście w sposób najwygodniejszy z punktu widzenia prezydenta, bo poprzedziły ją badania wizerunkowe, z których ma wynikać, że Polacy obawiają się nieprzewidywalnych sił.

Naturalnie takiemu podziałowi nie brak mankamentów. Przede wszystkim pobrzmiewa w nim retoryka dobrze znana z czasów nieboszczki Unii Wolności. Partia ta również uważała się za depozytariusza rozumu i mądrości, wszystkich innych zaś oskarżała o głupotę, cynizm czy populizm. To poczucie wyższości doprowadziło UW do politycznego niebytu. Niemniej, jak widać, oskarżanie przeciwników o brak rozumu okazało się skuteczne. Wszak, strasząc radykalizmem PiS, Donald Tusk wygrał wybory w 2011 i 2014 roku. Ostatnio robiła to też Ewa Kopacz.

Co ciekawe, w programowym tekście na łamach „Gazety Wyborczej" Komorowski zapewnia, że Polska racjonalna to np. propozycja zmian w ordynacji podatkowej tak, by wątpliwości były rozstrzygane na korzyść podatnika. Taką – bardzo potrzebną – nowelizację złożył w Sejmie prezydent. Sęk w tym, że została ona na razie zablokowana w komisjach. Najprawdopodobniej na wniosek resortu finansów. Czyżby to ministerstwo reprezentowało Polskę radykalną?

Czy prezydencki podział okaże się skuteczny? Pokażą to kolejne sondaże. Jeśli się sprawdzi, stanie się narzędziem nie tylko w kampanii przed wyborami prezydenckimi, ale też parlamentarnymi.

Z pewnością jednak, jeśli kontrkandydaci, a przede wszystkim Andrzej Duda, zaczną wchodzić w narrację narzuconą przez Komorowskiego i będą mówić, że radykalizm to nic złego, wpadną w pułapkę zastawioną przez sztabowców prezydenta. I popełnią polityczny błąd, podobnie jak wtedy, gdy dali się rozegrać przez PO dyskusjami o in vitro i SKOK.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA