fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Nagrody dla wybitnych znawców Wschodu

Prof. Janusz Smaza, który ratuje zabytki na Kresach, otrzyma nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Nagrodę przyznaje redakcja „Przeglądu Wschodniego". Uroczystość odbędzie się w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Janusz Smaza jest wykładowcą Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził prace m.in. na Cmentarzu Obrońców Lwowa, w kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi, kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim.

Nagrody „Przeglądu Wschodniego" przyznawane są od 1993 r. Otrzymują je autorzy publikacji dotyczących związków Polski i Polaków z krajami i narodami Europy Wschodniej.

W kategorii dzieła krajowe nagrodę otrzyma Irena Borowik za książkę „Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie", a za dzieła zagraniczne – Natalia Starczenko za „Honor, krew i retoryka. Konflikty wśród szlachty na Wołyniu (2. poł. XVI–XVII w.)" oraz Joerg Baberowski za „Stalin. Terror absolutny".

Nagroda za popularyzację problematyki wschodniej przypadnie Bohdanowi Urbankowskiemu za książkę „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg", w kategorii dzieje Polaków na Wschodzie – Mikołajowi Iwanowowi za „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja polska 1937–1938", a w kategorii edycja źródeł – Jerzemu Gaulowi za „Polonika w archiwum parlamentu w Wiedniu. Archiwum Izby Posłów Rady Państwa 1861–1918" oraz Marii Wardzyńskiej „Kazimierz Sakowicz. Dziennik 1941–1943".

Nagrodę specjalną otrzyma prof. Roman Duda, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca dziejów lwowskiej szkoły matematycznej. „Rzeczpospolita" jest patronem prasowym nagród.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA