fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

W czasach Leonarda

Rzeczpospolita
Kalendarium
1471 – Po śmierci Jerzego z Podiebradu stany czeskie obwołały królem Władysława Jagiellończyka, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka.
1458 – 1490 – Na Węgrzech panował Marcin Korwin (syn Jana Hunyadego). Prowadził zręczną politykę, opierając się na miastach i średniej szlachcie. Skutecznie odpierał ataki Turcji i Habsburgów.
1477 – Książę burgundzki Karol Śmiały poniósł śmierć w bitwie z Francuzami pod Nancy. Król Ludwik XI popełnił jednak błąd, dążąc do błyskawicznego opanowania jego dziedziny. Napotkał opór ludności, a jedyna dziedziczka księcia Burgundii Maria Burgundzka poślubiła Maksymiliana Habsburga. Dopiero po jej śmierci w 1482 roku sporne tereny zostały podzielone. Francji przypadła Burgundia, a Austrii – Niderlandy.
1485 – Klęska Ryszarda III w bitwie pod Bosworth. Władca podczas walki wygłosił słynne zdanie: „Królestwo za konia!”. Koń się nie znalazł i monarcha padł na pobojowisku. Po jego śmierci królem został hrabia Richmond z rodu Lancasterów. Ożenił się z Elżbietą z Yorków, córką Edwarda VII, kończąc tym samym długoletnią wojnę domową zwaną wojną Dwóch Róż.
1492 – Wyprawa morska Krzysztofa Kolumba dociera do wysp Morza Karaibskiego.
1503 – Michał Anioł ukończył pracę nad „Dawidem”.
1505 – Leonardo da Vinci namalował obraz znany jako „Mona Liza”.
1505 – Na Karaiby dotarł pierwszy transport czarnoskórych niewolników z Afryki.
1513 – Niccolo Machiavelli napisał „Księcia”, jeden z najsłynniejszych traktatów politycznych.
1515 – W Wiedniu doszło do spotkania monarchów jagiellońskich: króla Polski Zygmunta Starego oraz króla Czech i Węgier Władysława Jagiellończyka z głową rodu Habsburgów –cesarzem Maksymilianem I. Uzgodniono podwójny mariaż: Ludwik, syn Władysława Jagiellończyka, miał poślubić Marię Habsburżankę. Anna Jagiellonka zaś miała wyjść za któregoś z cesarskich wnuków: Ferdynanda lub Karola. Dopiero z czasem, po bezpotomnej śmierci Ludwika Jagiellończyka, okazało się, jak doniosły w skutkach był to układ.
1517 – Ukazał się drukiem „Traktat o dwóch Sarmacjach” Macieja z Miechowa.
1517 – Niemiecki augustianin Marcin Luter w Wittenberdze ogłosił 95 tez przeciwko odpustom.
1519 – Hiszpański konkwistador Hernan Cortes rozpoczął podbój Meksyku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA