fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Państwo Islamskie handluje ludzkimi organami?

AFP
Media donoszą, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie podejrzewa się o handel ludzkimi organami. W zbiorowych grobach w Iraku znaleziono zwłoki ze śladami wskazującymi na pobranie narządów.

O podejrzeniach wobec Państwa Islamskiego (PI) poinformował media ambasador Iraku przy ONZ. Mohammed Alhakim sugerował, że najprawdopodobniej PI finansuje z handlu organami swoją terrorystyczną działalność. W płytkich masowych grobach znaleziono w ub. tygodniu zwłoki z operacyjnymi cięciami i brakującymi organami m.in. nerkami. Ponadto zabitych zostało dziesiątki lekarzy w Mosulu, którzy odmówili pobrania organów. „To jest szczególna forma zdobywania środków finansowych", powiedział Alhakim agencji dpa. Dotychczas było tylko wiadomo, że ugrupowanie pomnaża swoje środki finansowe m.in. z wymuszonych okupów, szantażu i handlu dziełami sztuki

Alhakim poinformował przed rozmową z mediami światową Radę Bezpieczeństwa o sytuacji w Iraku. Wezwał przy tej okazji to najbardziej wpływowe oenzetowskie gremium, aby sprawdziło informacje o uwikłaniu PI w handel organami ludzkimi. Także specjalny wysłannik ONZ do Iraku, Nikolaj Mladenow, wskazał na mnożące się doniesienia o tej stosowanej przez dżihadystów metodzie.

Rada Bezpieczeństwa uchwaliła w ub. tygodniu rezolucję, która mówi o zamrożeniu wszystkich źródeł finansowych Państwa Islamskiego i innych ugrupowań terrorystycznych w Iraku i Syrii.

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA