fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie banki wśród regionalnych liderów

Jak zauważyli eksperci, w latach 2010–2013 wskaźnik odzyskiwania należności poprawił się w Polsce aż o 20 pkt proc. (do 55 proc.).
Fotorzepa
Kredytodawcy coraz skuteczniej odzyskują zaległe należności – wynika z raportu Deloitte.

Jak zauważyli eksperci, w latach 2010–2013 wskaźnik odzyskiwania należności poprawił się w Polsce aż o 20 pkt proc. (do 55 proc.), a średni czas ich odzyskiwania skrócił się do trzech lat. Oznacza to, że rentowność i jakość portfela kredytowego polskich banków są zadowalające. Wciąż jednak gorsze niż w Czechach. Tam wskaźnik był w 2013 r. równy 65 proc., a czas ściągania należności skrócił się z 6,5 do niewiele ponad dwóch lat.

Według ekspertów tak znacząca poprawa w obszarze ryzyka kredytowego to głównie zasługa rozwijającego się w Polsce rynku długu. Wiodącym inwestorem na tym obszarze jest Kruk (w 2013 r. spółka kupiła i przejęła 50 mld zł wierzytelności), a sporymi graczami są również Ultimo, GK Best, Casus Finanse, EGB Investments oraz Grupa Navi.

– Sektor bankowy w Europie Środkowo-Wschodniej zgromadził znaczną liczbę przeterminowanych kredytów (60 mld euro, w Polsce 16,5 mld euro – red.), co skłania część banków do podjęcia...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA