fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Nadzór ma prawo zakazać użytkowania kamienicy

Fotorzepa, Magda Starowieyska
Jeżeli nadzór dojdzie do wniosku, że kamienica grozi zawaleniem, ma prawo zakazać jej użytkowania.

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy niekorzystną dla Małgorzaty i Tomasza P. decyzję zakazującą im korzystania z kamienicy. Chodzi o 150-letni budynek w Grodzisku Mazowieckim. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego uznał, że jest on w stanie technicznym grożącym zawaleniem.

W związku z tym na podstawie art. 68 prawa budowlanego zakazał właścicielom korzystania z niego. Przepis ten przewiduje bowiem, że jeżeli budynek (w całości lub w części) grozi zawaleniem, właściwy organ ma obowiązek nakazać jego opróżnienie bądź wyłączenie w określonym terminie w całości lub w części z użytkowania. Ponadto inspektor, powołując się na to uregulowanie, zobowiązał właścicieli do zawieszenia na nim informacji o zakazie użytkowania oraz o zagrożeniu, jakie stwarza dla ludzi i mienia. Kamienica miała być też zabezpieczona przed osobami postronnymi.

Przeciwko tej decyzji zaprotestowali współwłaściciele. Twierdzili, że swoją połowę kamienicy wielokrotnie remontowali. W związku z tym jest ona w dobrym stanie technicznym. Powiatowy inspektor powinien więc wyłączyć ich część z tego zakazu.

Państwo P. odwołali się od decyzji powiatowego inspektora, najpierw do wojewódzkiego nadzoru, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ale ani w jednym, ani w drugim wypadku nic nie wskórali. Nadzór i sąd uznały, że decyzja jest zgodna z prawem.

Tak samo uważa NSA (sygnatura akt: II OSK 1445/13), który w środę oddalił skargę małżeństwa P. NSA tłumaczył, że wprawdzie otrzymał od skarżących protokół z rocznej kontroli stanu technicznego ich połowy kamienicy, z którego wynikało, że jest ona w dobrym stanie, ale sąd ten nie przeprowadza postępowania dowodowego. Rozstrzygając, nie brał go więc pod uwagę. Uwzględnił natomiast stan kamienicy z dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Wtedy zaś groziła zawaleniem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA