fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Gruzińskie wina rosną w siłę

Bloomberg
W ciągu dwóch lat eksport win z Gruzji zwiększył się o 250 procent.

Dobre dane o gruzińskiej produkcji win przedstawił premier Iraklij Garibaszwili przy okazji otwarcia nowego zakładu produkcyjnego w kaukaskiej wiosce Keda. Dwa lata temu Gruzja wyeksportowała 23,3 mln butelek (0,75 l). W ubiegłym roku 44,6 mln, a za pierwsze 9 miesięcy tego roku już 42,8 mln, poinformowała agencja TASS.

Wpływ na lawinowy wzrost eksportu miała decyzja Rosji o zdjęciu nałożonego w 2006 r embarga na import win z Gruzji. Do tego momentu Rosja była głównym rynkiem eksportowym dla winnic gruzińskich. Przed 2006 r roczna sprzedaż gruzińskich win w Rosji wynosiła ponad 330 mln l. Embargo które na początku wydawało się skutecznie pogrążać gruzińskich producentów, podziałało pozytywnie, zmuszając ich do szukania odbiorców w innych krajach. Było to trudne przy ostrej konkurencji, ale nauczyło radzenia sobie na winnym rynku. Gruzini zaczęli eksportować przede wszystkim do Unii i do Chin, ale ilości mniejsze aniżeli brała Rosja. Od czasu rosyjskiego embarga, coraz więcej gatunkowych gruzińskich win zaczęło trafiać też na rynek polski.

Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim świata. Winna latorośl rosła tam już 8000 lat temu. W kraju produkuje się 500 lokalnych gatunków trunków z winorośli w tym naturalne wina czerwone półsłodkie wysokiej jakości (Kindzmarauli czy Kvanchkara - od 1907 r) - bardzo popularne w Rosji.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA