fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Gigantyczna twierdza zostanie odbudowana

materiały prasowe
Największa twierdza Ameryki, wzniesiona na Haiti, zostanie odbudowana.

O tym gigantycznym projekcie konserwatorskim poinformowała Monique Rocourt, minister kultury Republiki Haiti, podczas specjalnej konferencji prasowej. Państwo to zajmuje zachodnią część wyspy Haiti, dawniej zwanej Hispaniolą, i kilkadziesiąt wysp na Morzu Karaibskim.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane przez Bank Światowy. W pracach wezmą udział konserwatorzy, architekci, historycy, a także informatycy, ponieważ twierdza zostanie odtworzona także wirtualnie. Powstanie jej wizualizacja 3D. Obiekt zostanie zeskanowany, w czym pomogą drony. Jest to konieczne, ponieważ znajduje się on na wysokości 900 m n.p.m. na szczycie wzgórza porośniętego tropikalną roślinnością. Dostęp do wielu jego fragmentów w celu zrobienia zdjęć możliwy jest tylko z powietrza.

Krew na budowie

Forteca znajduje się na obszarze Narodowego Parku Historycznego La Citadelle, 15 km na południe od Cap-Haitien na północy wyspy. W 1982 roku park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Budowa fortecy ruszyła w 1804 roku, po uzyskaniu niepodległości. Jej zadaniem była obrona północnej części wyspy przed ewentualną próbą odzyskania panowania nad tym terytorium przez Francuzów. Budowa trwała do 1820 roku, spośród 20 tysięcy robotników życie straciło 2 tysiące. „Krew tych ludzi zmieszana z zaprawą murarską sprawiła, że budowla jest tak solidna" – tak mówią przewodnicy haitańscy oprowadzający turystów po ruinach.

Mury cytadeli mają miejscami wysokość 40 m i grubość od 4 do 8 m. Budowę rozpoczęto za panowania   króla Christophe'a. Była to niezwykła postać.

Zwyciężyła natura

Henri Christophe urodził się jako niewolnik i jako niewolnik stanął na czele oddziałów, które wyzwoliły Haiti. Następnie  sam ogłosił się jej królem i przyjął imię Henryk I. Rozkazał wznieść 8 kilometrów od swojego pałacu w Sans-Souci fortecę La Ferriere. 8 listopada 1820 roku popełnił samobójstwo.   Pochowano go w ukończonej właśnie twierdzy La Ferriere. Ze względu na te wydarzenia miejsce to ma dla Haitańczyków wyjątkowe znaczenie.

A teraz ruszają prace rekonstrukcyjne. Władze Republiki Haiti wiążą z nimi wielkie nadzieje, spodziewają się, że po ich zakończeniu twierdza stanie się wielką atrakcją turystyczną. Przewidziano wyposażenie tego obiektu w całą infrastrukturę, jaka jest niezbędna z punktu widzenia nowoczesnej turystyki, między innymi sale ekspozycyjne, system iluminacji twierdzy, zaplecze hotelowe. Wszystkie te prace koordynuje Institut de Sauvegarde du Patrimoine National – ISPAN.

Fortecy nie zniszczyli ludzie, dokonała tego natura w 1842 roku podczas trzęsienia ziemi.  Aby zidentyfikować wszystkie zakamarki oraz elementy strukturalne fortecy, ogromną liczbę pomieszczeń w jej wnętrzu i móc je odtworzyć, zostanie ona zbadana za pomocą najnowocześniejszych urządzeń, georadarów, skanerów, echosond, promieni rentgenowskich i podczerwonych.

Jest to o tyle istotne, że w ruinach tkwią, na razie niedostępne i niewidoczne, działa i kule armatnie – największa na świecie kolekcja artyleryjska z XIX wieku.

Dane uzyskane za pomocą najnowocześniejszej aparatury posłużą do stworzenia wizualizacji 3D całego obiektu. Takiego obrazu spośród wielkich obiektów „światowego formatu" doczekały się dotychczas m.in. Pompeje i Akropol. Trójwymiarową wizualizację La Ferriere wykonają francuscy specjaliści, archeolodzy i architekci ze stowarzyszenia Iconem specjalizującego się w trójwymiarowym „portretowaniu" zagrożonych zabytkowych obiektów. Posłuży do tego program komputerowy stworzony we francuskiej Ecole Normale Superieure. Gotowa wizualizacja 3D zostanie przekazana haitańskim władzom.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA