fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Artyści malują nowe murale

Projekt muralu Artura Bosowskiego „Turbosa”, ma powstać na ściennie kamienicy przy ul. Sempołowskiej 1 (roboczy tytuł „Sowa”)
Galeria Bielska BWA
Galeria Bielska BWA jest inicjatorem projektu „oBBraz miasta", wspierającego młodych twórców streetartu - pisze Monika Kuc.
Ostatnio w przestrzeni miasta pojawiły się dwa nowe wielkoformatowe malowidła. Maciej Szymonowicz „Kamer" i Katarzyna „Katka" Dyga-Szymonowicz – artyści z grupy Etnograff, stworzyli czarno biały- mural, zatytułowany „Pasterz" na kamienicy przy ul.11 Listopada. Zgodnie z tytułem przedstawia owcę niesioną przez pasterza. Inspiracją dzieła, namalowanego przy użyciu sprayu i farb akrylowych (10mx5,5 m) było zdjęcie, zrobione przez Arkadiusza Dziczka w Himalajach, przedstawiające pasterza, wędrującego z owcami. Zobacz galerię zdjęć
- Fotografia jest zapisem niecodziennej, wręcz symbolicznej historii, jakby wysnutej z biblijnych przypowieści. Pasterz schodząc ze stadem owiec z górskich łąk, zawrócił po bezbronną owieczkę, która tego samego dnia przyszła na świat i nie była w stanie o własnych siłach podążać za stadem – wyjaśnia Maciej Szymonowicz „Kamer".
Ramę malowidła tworzą autorskie wycinanki Katarzyny „Katki" Dygi-Szymonowicz, przeniesione na mural za pomocą szablonu" . W malowidle można także odnaleźć elementy folkloru beskidzkich górali, który przewija się w różnych pracach artystów.
Autorką drugiego bielskiego muralu Izabela Ołdak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, mieszkająca w Węgierskiej Górce. Artystka zajmuje się malarstwem i nowymi mediami, jest też kuratorką realizowanych w Galerii Bielskiej BWA międzynarodowych rezydencji artystycznych.
Jej wielkoformatowa praca (3 x 7 m) na fragmencie ściany oporowej przy przelotowej ul. Partyzantów nosi tytuł „Sztuka dla lepszego życia". Wyróżnia ją żywiołowa kolorystyka i bogata ornamentyka.
Galeria Bielska BWA zapowiada, że wkrótce powstanie trzeci mural (trwają rozmowy w sprawie lokalizacji przy ul. Sempołowskiej). Jego autorem będzie bielski artysta Artur Bosowski „Turbos", znany z hiperrealistycznych graffiti. Ma już opracowany projekt tej realizacji, przedstawiający sowę z ludzkimi oczami, na tle błękitnego lasu podczas pełni księżyca.
Monika Kuc
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA