fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ukraina jako polska kolonia. Oburzenie po słowach Schetyny

Grzegorz Schetyna
Fotorzepa, Piotr Nowak now Piotr Nowak
- Rozmawiać bez Polski o Ukrainie, to tak jakby w sprawach Libii, Algierii, Tunezji, Maroka rozmawiać bez Włoch, Francji, Hiszpanii - powiedział Grzegorz Schetyna
Szef MSZ udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej", w którym komentował rozmowy dyplomatyczne w Mediolanie. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Polska w nich nie uczestniczyła.
- W Mediolanie nie było żadnej poważnej rozmowy o Ukrainie, bo nie było takiej woli i to przede wszystkim po jednej ze stron. Uważam, że każda poważna rozmowa dotycząca przyszłości Ukrainy i szukania poważnej odpowiedzi, jak zakończyć konflikt, musi się odbyć z naszą obecnością - powiedział Schetyna.
- Rozmawiać bez Polski o Ukrainie, to tak jakby w sprawach Libii, Algierii, Tunezji, Maroka rozmawiać bez Włoch, Francji, Hiszpanii - dodał szef MSZ.
Słowa te przyjęto z oburzeniem na Ukrainie. Zdaniem byłego rzecznika ukraińskiego MSZ Wasyla Filipczuka może to przekreślić dyplomatyczną karierę Schetyny.-  Tutaj mamy kolejne zwycięstwo dyplomatyczne – Polska będzie prowadzić negocjacje w sprawie Ukrainy jak Włochy w sprawie Libii ... Jeśli polski minister spraw zagranicznych to powiedział, to musi to być jego ostatnia wypowiedź w charakterze ministra - napisał Filipczuk na Facebook.
- Te słowa można powiedzieć -poza tym- po kilku litrach alkoholu. To wpływ Żyrinowskiego? Albo jest on zafascynowany Andrejem Bogdanowiczem? Poziom profesjonalizmu podobny - czytamy dalej.
Jeszcze dziś Grzegorz Schetyna będzie miał możliwość odnieść się do treści wywiadu. O godzinie 13 odbędzie się expose, na którym ma mówić m.in. o wpływie katastrofy smoleńskiej na relacje z Rosją i zaapelować do opozycji o współpracę. Czytaj więcej

Duża wpadka Schetyny

- Nie można przenosić relacji między Polską, a Ukrainą na relacje między państwami kolonialnymi, a ich byłymi koloniami. W ogóle, nie ma żadnego porównania. To bardzo duża wpadka ministra Schetyny – powiedziała Wanda Nowicka w Radiu ZET.
– Ta sprawa będzie wymagała przeprosin. Intencja na pewno była dobra, ale brzmi to rzeczywiście strasznie – dodała.
- To jest kolejna tragiczna wtopa po tragicznym Sikorskim – skomentował w TVN24 słowa Schetyny Janusz Palikot.
- Kolejny nasz blamaż w sprawie Ukrainy. Schetyna sugeruje, że Ukraina jest państwem kolonialnym. Mam nadzieje, że się z tego wytłumaczy i przeprosi – dodał Palikot.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA