fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Smartfon pomoże rozstrzelać nowotwory

Bloomberg
Prosta gra na smartfony ?i tablety ma zwrócić uwagę młodych ludzi na zagrożenie chorobami nowotworowymi.

RKBN Defenders to jak na dzisiejsze czasy zabawa dość prosta. Wzorowana jest na klasycznych przebojach na 8-bitowe komputery Atari i Commodore, których zapewne młodzi gracze nie mieli okazji zobaczyć.

Ale cel jest szczytny – dzięki niej nastoletni gracze mają się dowiedzieć więcej o profilaktyce onkologicznej. Zabawa polega na strzelaniu do „rakobossów" – czerniaka, raka płuca i raka szyjki macicy. Jak w każdej grze tego typu – i dokładnie tak jak w prawdziwym życiu – trzeba jeszcze przetrwać zmasowany atak raka.

Skąd pomysł? Wykonane z udziałem polskiej młodzieży badania wiedzy o nowotworach wypadają fatalnie. Z informacji zebranych przez Fundację Rosa i Fundację Onkologiczną Dum Spiro-Spero wynika, że tylko co dziesiąty gimnazjalista i licealista potrafi wskazać przyczyny powstawania raka szyjki macicy. Z podaniem przyczyn czerniaka młodzież radzi sobie lepiej, ale wynik 38 proc. nadal nie jest powodem do dumy.

Ogólna wiedza nastolatków o problemach onkologicznych jest, delikatnie mówiąc, niepełna. Przy czerniaku „skóra staje się czarna, zwęglona i gnije", „objawem raka jest wypadanie włosów", „można się zarazić przez powietrze" – uważają uczniowie. Rak płuc (zdaniem licealistów to inaczej rozedma płuc) pojawia się na skutek „promieniowania z bateryjki telefonu" oraz przez „bierne picie kawy".

Rak szyjki macicy? Otóż jest to „brak dróg rodnych" pojawiający się na skutek „częstego siedzenia na podłodze". O szczepionce przeciw wirusowi HPV wiedziała jedna trzecia młodych. Wystarczy?

Tę głęboką wiedzę młodzież czerpie głównie z Internetu i seriali telewizyjnych. – Uważają, że rak to nie jest problem, który ich dotyczy – mówi Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, przewodząca również programowi edukacyjnemu Rakoobrona, którego częścią jest gra. – Tymczasem wiedza o przyczynach nowotworów i zapobieganiu im może uchronić przed zachorowaniem.

W obrońców zdrowia można pograć, korzystając z telefonu z systemami Android, iOS i Windows Phone. Kto nie ma, może skorzystać z wersji w przeglądarce internetowej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA