fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rachunkowość

Rejestr księgowych uchroni przed złym biurem rachunkowym

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Firmom ma być łatwiej uchronić się przed wyborem niewłaściwego biura rachunkowego.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wypełniło lukę na rynku powstałą po deregulacji i wprowadziło tytuł „Certyfikowanego eksperta usług księgowych". Już 44 osoby otrzymały certyfikaty, kolejne 36 czeka na ogłoszenie wyników egzaminu, a 30 kończy kurs przygotowujący do niego.
Osoby posiadające certyfikat będą wpisywane do specjalnego rejestru jawnego dla przedsiębiorców. Ma być prowadzony na stronie internetowej Stowarzyszenia. Przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić na niej, czy księgowy ma certyfikat, a co za tym idzie, czy się dokształca i przestrzega kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości.
– Na rynek wkracza nowy zawodowy tytuł, potwierdzający kwalifikacje w usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych. Mam nadzieję, że przyniesie on korzyści zarówno księgowym prowadzącym biura rachunkowe, jak i przedsiębiorcom powierzającym im swoje księgi – mówił Jerzy Koniecki, prezes Oddziału Okręgowego w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podczas uroczystości wręczania pierwszych certyfikatów osobom, które ukończyły kursy i zdały egzaminy. Podkreślił, że inicjatywa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Certyfikat ma chronić przedsiębiorców przed wyborem niewłaściwego biura. Pionierem akcji jest warszawski oddział Stowarzyszenia. Oprócz Warszawy kursy organizowane są również m.in. w Bydgoszczy, Włocławku, Lublinie, Poznaniu oraz Krakowie.
– Program kursu jest uchwalany przez zarząd główny Stowarzyszenia. Włączyliśmy go do naszej oferty szkoleniowej – potwierdza Kazimierz Jarosz, dyrektor Biura Oddziału Okręgowego SkwP w Krakowie.
W kursie mogą uczestniczyć zarówno osoby, które już mają certyfikat ministra finansów, jak i te, które go nie mają, ale ukończyły trzeci stopień ścieżki edukacyjnej SKwP.
Osoby, które uzyskają tytuł „Certyfikowanego eksperta usług księgowych", będą podlegały ustawicznemu doskonaleniu zawodowemu. Obowiązek taki nakładają na nie Międzynarodowe Standardy Edukacyjne. W większości krajów Unii Europejskiej tytuły zawodowe potwierdzające kwalifikacje księgowych nadawane są przez organizacje społeczno- -zawodowe. W Polsce taką organizacją jest Stowarzyszenie, które zrzesza środowisko księgowych i ich szkoli. Uznało ono, że ma prawo do wydawania certyfikatów potwierdzających wiedzę i umiejętności księgowych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA