fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnicy

Producenci ekologicznej żywności jednakowo karani

Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Gabriela Setla
Bez względu na to w jakiej jednostce certyfikującej jest zgłoszony producent ekologicznych produktów, będzie jednakowo odpowiadał za stwierdzone uchybienia.
Upomnienie, ostrzeżenie zawieszenie certyfikatu czy jego cofnięcie – to rodzaje kar nakładanych na ekologicznych rolników i producentów ekologicznych, u których pojawią się nieprawidłowości. A zasady stosowania takich sankcji będą jednakowe bez względu na to, w jakiej jednostce certyfikującej  znajduje się dany przedsiębiorca.
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie rodzajów nieprawidłowości oraz naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego i minimalnych środków, jakie jednostki certyfikujące są obowiązane stosować za najmniejsze uchybienia przedsiębiorcy dostaną upomnienia. W takiej sytuacji jednostka certyfikująca produkcję ekologiczną poinformuje o obowiązku usunięcia nieprawidłowości. Producent rolny będzie musiał określić przyczyny nieprawidłowości i wdrożyć działania zapobiegające naruszeniom w przyszłości.
Jednostki certyfikujące będą też stosować ostrzeżenia. A w takiej sytuacji rolnicy ekologiczni nie będą mogli wprowadzać do obrotu produktów do czasu usunięcia nieprawidłowości. Ponadto jak w wyznaczonym terminie nie nastąpi poprawa, to jednostka certyfikująca będzie mogła zawiesić wydany certyfikat potwierdzający, że dany przedsiębiorca ma ekologiczną produkcję. Może go zawiesić w części (np. obejmie tylko część produkcji rolnej) lub w całości. Zawieszenie przestanie obowiązywać, gdy zostaną wyeliminowane uchybienia i podjęte działania, by w przyszłości nie powtórzyła się dana sytuacja.
Ostatnia forma kary, jakie będą stosować jednostki certyfikujące, to cofnięcie certyfikatu. A to jest różnoznaczne z zakazem wprowadzania do obrotu produktów oznaczonych jako ekologiczne.
Projekt rozporządzenia zakłada ujednolicenie zasad postępowania z ekologicznymi producentami rolnymi w przypadku wykrycia uchybień. Ministerstwo Rolnictwa wskazuje, że dziś każda jednostka certyfikująca stosuje różne sposoby karania czy upominania. Zmiana spowoduje, że będą to robiły w ten sam sposób. Ponadto w załączniku do projektu nowego rozporządzenia określone są za jakie naruszenia, jaki sposób sankcji powinien zostać zastosowany.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA