fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Promocja turystyczna

Lubuskie - wypoczynek na wodzie z widokiem na MRU

Gorzowianom spodobała się możliwość zagrania lubuskich Indian
materiały prasowe
Lasy pokrywające 50 procent powierzchni regionu, ponad 500 jezior i dwie potężne rzeki, Odra i Warta – to atuty województwa lubuskiego. Nic więc dziwnego, że stawia ono na turystykę aktywną
Piąta z kolei konferencja Polskiej Organizacji Turystycznej, w cyklu podsumowującym realizację prowadzonego od 2010 roku programu Promujmy Polskę Razem miała miejsce w Gorzowie, jednej z dwóch stolic województwa lubuskiego (drugą jest Zielona Góra).
POT, promując Lubuskie, wyprodukował plakat z cyklu „bajkowego": na brzegu pięknego jeziora odpoczywa dziewczyna o egzotycznej urodzie, w szuwarach stoi jej canoe. To Pocahontas, bohaterka indiańskiej legendy, a zarazem powszechnie na Zachodzie rozpoznawanej bajki z wytwórni Walta Disneya, i jej środek transportu.
Zobacz galerię zdjęć- Wybraliśmy plener nad jeziorem Łagowskim. Zdjęcia do tej kreacji trwały cały dzień. Ale wcześniej ponad rok ustalaliśmy z Lubuską Regionalną Organizacją Turystyczną , co ma się znaleźć na tej reklamie. Udało się dojść do porozumienia – wspominała wiceprezes POT Elżbieta Wąsowicz-Zaborek.

Czerwony Kapturek kontra Pocahontas

- Ja byłam początkowo za Czerwonym Kapturkiem – zdradza prezes LROT Jadwiga Błoch. – Bo mamy w regionie i chatki leśników, i lasy, i wilki, i grzyby, i szlaki piesze i rowerowe.
Wyeksponowanie bardziej charakterystycznego bogactwa wodnego regionu było jednak – jak zauważył wicedyrektor departamentu współpracy regionalnej w Polskiej Organizacji Turystycznej Jacek Janowski - zgodne z ogólnopolską strategią turystyki. Ten punkt widzenia przyjął także samorząd województwa. - Właśnie uchwaliliśmy program rozwoju turystyki do 2020 roku i na pierwszym miejscu znalazła się tam turystyka wodna – mówił w Gorzowie wicemarszałek województwa Maciej Szykuła. – Województwo ma ogromny potencjał, ale ciągle jest on niewykorzystany.
Ten potencjał to duże zalesienie (50 procent), ponad 500 jezior, dwie duże rzeki, jak Odra i Warta, oraz wiele mniejszych, jak Noteć, a także dwa parki narodowe – Drawieński i Ujścia Noteci. Lubuskie stawia też na wino jako atrakcję turystyczną. Samorząd kupił 30 hektarów ziemi i założył zakłada tam modelową winnicę.
Również wiceprezydent miasta Alina Nowak nawiązała do znaczenia wody w turystyce regionu. Jak mówiła, władze miasta odwracają Gorzów w stronę rzeki. Temu służyło urządzenie nad Wartą deptaka z kawiarniami i restauracjami, który stał się ulubionym miejscem spotkań gorzowian. – Planujemy też port rzeczny z prawdziwego zdarzenia, z możliwością cumowania, liczymy więc, że turystyka wodna będzie się rozwijała, tym bardziej, że miasto leży na wodnym szlaku prowadzącym ze wschodu na zachód.

Kresowiacy i Cyganie

Nowak zwróciła uwagę na jeszcze jeden atut jej miasta – jego wielokulturowość. Wielu mieszkańców Gorzowa to potomkowie przesiedleńców z kresów wschodnich II Rzeczpospolitej, jest też duże skupisko Cyganów. Nic więc dziwnego, że Gorzów jest silnym ośrodkiem kultury romskiej, co również przyciąga turystów.
Do programu rozwoju turystyki w Lubuskiem samorząd województwa wpisał też jako jeden z priorytetów – pamiątki militarne. Przez województwo przebiega bowiem linia poniemieckich podziemnych fortyfikacji, jednych z największych na świecie, zwanych Międzyrzecki Rejon Umocniony. To wielka atrakcja turystyczna.
Jak przypomina prezes LROT-u Jadwiga Błoch, turystów przyciągają również imprezy kulturalne i folklorystyczne o ogólnopolskim, a nawet europejskim zasięgu. Począwszy od Przystanku Woodstock w Kostrzyniu nad Odrą, przez Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Mistrzostwa Drwali w Niedźwiedziu, Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa w Gorzowie, po koncerty organowe w Paradyżu i Winobranie w Zielonej Górze.

10 lat LROT-u

Lubuski ROT należy do organizacji o długiej, jak na regionalne organizacje turystyczne, historii – w tym roku obchodzi dziesięciolecie. Zarazem jest to stowarzyszenie skromnie uposażone. Jego ubiegłoroczny budżet wyniósł 450 tysięcy złotych i był najmniejszym budżetem ROT-u w kraju. Przy czym większość pieniędzy pochodziła z projektów unijnych, a składka wojewódzka wyniosła jedynie 50 tysięcy złotych. Dlatego osiągnięcia organizacji nie są spektakularne. Do najciekawszych Błoch zalicza stworzenie sieci 15 certyfikowanych przez Polską Organizację Turystyczną punktów informacji turystycznej, przeprowadzenie szkolenia dla 30 rzemieślników pod tytułem „Zawód pamiątkarz" i dla 30 pracowników informacji turystycznej, a także wydawanie licznych materiałów dla turystów i pozyskanie od POT 11 infokiosków.
W tym kontekście dobrze zabrzmiało stwierdzenie Janowskiego, który wskazał, że Lubuskie było promowane przez Polską Organizację Turystyczną w ramach „bajkowej" kampanii na billboardach w całej Polsce, później jeszcze w dużych miastach na 19 podświetlanych nośnikach w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi, a także w Rosji, na Ukrainie i w Chinach (prasa, transport miejski, reklama zewnętrzna, telewizja).
- Już wiem dokąd popłynę na spływ kajakowy, zachwyciły mnie te tereny – oświadczyła na koniec spotkania aktorka Joanna Koroniewska, która towarzyszyła w Gorzowie akcji poszukiwania „twarzy regionu". Twarz regionu będzie wybrana spośród osób, które dały się sfotografować na tle lubuskiego krajobrazu. Wszystkie zdjęcia, zrobione w piątek można zobaczyć na stronie twarzregionu.pl. Tam też odbywa się jeszcze przez kilka dni głosowanie. Zwycięzca głosowania dostanie 2000 złotych i miejsce na plakatach reklamujących Lubuskie kolportowanych w całej Polsce.
Najbliższe spotkania, na które zaprasza POT
Ogrodzieniec, 4.07.201, zamek, gwiazda: Szymon Bobrowski
Gdańsk, 9.07.2014, Długi Targ, gwiazda: Szymon Bobrowski
Białystok, 22.07.2014, Rynek Kościuszki, gwiazda: Katarzyna Cichopek
Lublin, 23.07.2014, gwiazda: Katarzyna Cichopek
Gniezno, 27.07.2014, gwiazda: Joanna Koroniewska
Kurozwęki, 8.08.2014, gwiazda; Joanna Koroniewska
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA