fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Raje podatkowe staną się bardziej przejrzyste

Trudniej będzie uciec od podatku na egzotyczne wyspy.
Posłowie zgodzili się na ratyfikację przez prezydenta czterech umów międzynarodowych dotyczących podatków. W rezultacie trudniej będzie uciec przed fiskusem do niektórych rajów podatkowych.
Nowo podpisane umowy z Bermudami, Wyspami Dziewiczymi i Kajmanami dotyczą wymiany informacji podatkowych. Te brytyjskie terytoria zależne były dotychczas uważane za raje fiskalne nie tylko z powodu braku podatków dochodowych, ale przede wszystkim z powodu niechęci do ujawniania danych o osobach i firmach, które rejestrują tam biznes. W wyniku nacisków organizacji międzynarodowych zmieniły ostatnio podejście i zaczęły podpisywać umowy podatkowe.
Nowy protokół do istniejącej już umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi ma inny charakter. Dotyczy unikania podwójnego opodatkowania w relacjach z ZEA i wprowadza m.in. metodę rozliczenia proporcjonalnego zamiast dotychczasowej metody wyłączenia z progresją.
Termin wejścia w życie umów zależy teraz od szybkości ratyfikacji oraz od wymiany not ratyfikacyjnych. Umowy z Bermudami i Wyspami Dziewiczymi wejdą w życie trzy miesiące po wymianie not, z Kajmanami w dniu tej wymiany, a z ZEA prawdopodobnie od 1 stycznia 2015 r.
etap legislacyjny: trafi do Senatu
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA