fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Programy antyrakowe nie działają a pakiet kolejkowy nie pomoże

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Minister obiecuje zapewnić pacjentom onkologicznym nieograniczony dostęp ?do świadczeń. Opozycja ostrzega, że NFZ nie będzie ?za to płacił szpitalom.
Choroby nowotworowe i regulacje służące ich wcześniejszemu wykrywaniu oraz zapobieganiu były przedmiotem prac posłów w ciągu ostatnich dwóch dni.
Wczoraj wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki prezentował sejmowej Komisji Zdrowia sprawozdanie z realizacji narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych za 2013 r. Wynika z niego, że w ubiegłym roku na ten cel resort przeznaczył 1,8 mld zł. Ministerstwo podkreśla, że w 2013 r. nacisk położyło zwłaszcza na walkę z rakiem szyjki macicy i rakiem piersi.
Prowadzenie rządowego programu polegało głównie na współpracy z NFZ. Fundusz finansował w ubiegłym roku badania cytologiczne i mammograficzne. Na te pierwsze zaprosił prawie 3,3 mln kobiet, a na te drugie – 2,6 mln. Ze sprawozdania wynika, że zaproszenia nie przyniosły dużego efektu. W programie profilaktyki raka szyjki macicy wzięło udział zaledwie 44 proc. kobiet. Nic dziwnego, skoro jedna z mieszkanek Warszawy została skierowana na badanie do oddalonego o 70 km Płońska.
9 tygodni będzie czekał maksymalnie pacjent od diagnozy nowotworu do terapii
Późnym wieczorem we wtorek posłowie zajęli się też pakietem kolejkowym ministra zdrowia. Chodzi o skierowane w ekspresowym trybie do prac Sejmu projekty nowelizujące ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej, ustawę o zawodzie pielęgniarki i położnej oraz ustawę o konsultantach krajowych.
Pierwszy z projektów ma polepszyć, zwłaszcza pacjentom onkologicznym, dostęp do specjalistów. Rząd zamierza znieść limity na radioterapię, chemioterapię i chirurgię. Oznacza to, że jeśli lekarz rodzinny będzie podejrzewał u pacjenta chorobę nowotworową, powinien go jak najszybciej skierować na badania i do specjalisty. Nie może upłynąć więcej niż dziewięć tygodni od podejrzenia raka do momentu, w którym chory trafi na terapię do szpitala.
– Cóż z tego, że świadczenia onkologiczne będą nielimitowane, skoro tak jest dziś z porodami. NFZ nie chce jednak płacić za wszystkie porody i lecznice muszą walczyć w sądzie – powiedział Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.
Rząd w pakiecie kolejkowym proponuje też rozwiązania dotyczące inwestycji.
– Mamy dziś rozrost inwestycji na rynku ochrony zdrowia. Nikt tego nie kontroluje, a NFZ rozdrabnia pieniądze, podpisując kontrakty z wieloma placówkami – powiedział w Sejmie Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.
Panaceum na te problemy mają być mapy potrzeb zdrowotnych. W tych dokumentach na poziomie województwa samorządowcy, wojewoda i NFZ będą określali, na jakie usługi zdrowotne na danym terenie jest zapotrzebowanie. Jeśli inwestor zechce budować szpital i dostać kontrakt od NFZ, będzie musiał trafić w zapotrzebowanie medyczne określone w mapach.
etap legislacyjny przed II czytaniem w Sejmie
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA