fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: Urząd skarbowy ogranicza rozliczenie rodziców z dziećmi

PIT: Urząd skarbowy ogranicza rozliczenie rodziców z dziećmi
www.sxc.hu
Skarbówka nie zgadza się na ulgę, ?jeśli w wychowaniu potomka pomaga drugi rodzic.
Prawie pół miliona osób korzysta z atrakcyjnego podatkowo rozliczenia z dzieckiem. Urzędy chyba uważają, że to za dużo, bo starają się ograniczyć preferencję.
– Wszystkie ostatnie interpretacje są niekorzystne dla podatników – wskazuje Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej. – Skarbówka podkreśla w nich, że prawo do wspólnego rozliczenia mają tylko osoby, które wychowują dziecko bez żadnego wsparcia drugiego z rodziców.

Koniecznie?bez wsparcia

Oto przykład. Bydgoska Izba Skarbowa nie zgodziła się na preferencyjne rozliczenie rozwiedzionego ojca, u którego mieszka młodszy syn. Powód? Wcześniej mieszkał u matki, a teraz przekazuje ona na niego 500 zł miesięcznie. Zdaniem fiskusa oznacza to, że zajmuje się nim i ojciec, i matka. A rodzic samotny to taki, który zupełnie sam (bez udziału drugiej osoby) wychowuje dziecko. Tak więc żadne z rodziców nie skorzysta z ulgi (interpretacja nr ITPB2/415-171/14/MU).

Kto ma szansę na ulgę

– Takie rygorystyczne podejście powoduje, że niewiele osób ma szanse na preferencyjne rozliczenie – mówi Anna Welsyng, radca prawny i doradca podatkowy z kancelarii welsyng.pl. – Jeśli nawet drugi rodzic nie poczuwa się do swoich obowiązków, to z reguły ktoś w opiece nad dzieckiem pomaga, np. dziadkowie. Skrajna wykładnia przepisów prezentowana przez skarbówkę powoduje, że nawet taka pomoc pozbawia prawa do ulgi. Na pewno nie o to chodziło ustawodawcy.

Formalne warunki ?nie wystarczą

Przypomnijmy, że ustawa o PIT daje możliwość rozliczenia z dzieckiem m.in. pannom, kawalerom, wdowom, wdowcom, rozwódkom i rozwodnikom. Spełnienie tego warunku jednak nie wystarczy. Trzeba jeszcze faktycznie samemu wychowywać potomka.
– Wychowywać, czyli dbać o jego rozwój, opiekować się nim, przeznaczać środki na jego utrzymanie – tłumaczy Anna Welsyng. – Przepisy nie zabraniają wsparcia innej osoby. Preferencyjne rozliczenie powinno być wykluczone tylko wówczas, gdy na co dzień opiekę nad dzieckiem sprawują oboje rodzice (np. razem mieszkają, mają wspólny budżet, dzielą się stałymi obowiązkami).
Jak skarbówka może sprawdzić, kto faktycznie zajmuje się dzieckiem? Możliwości są. W sprawie kawalera wychowującego syna przesłuchała sześciu sąsiadów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał jednak, że to i tak za mało, by kwestionować prawo do ulgi i urząd musi jeszcze raz przeprowadzić postępowanie (sygn. I SA/Gd 1526/13).
– Skarbówka nie może z góry negować prawa do preferencji – zwraca uwagę Artur Kowalski. – Każda sytuacja jest przecież inna. Nawet to, że drugi rodzic jest zameldowany w tym samym miejscu, nie oznacza od razu, że współuczestniczy w wychowywaniu dziecka.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Można zaoszczędzić na podatku

Osoba, która ma prawo do rozliczenia z dzieckiem, dzieli swój dochód na pół, oblicza od niego podatek, a potem mnoży go przez dwa. Dzięki temu mniej zapłaci fiskusowi. ?Załóżmy, że ma rocznie 70 tys. zł dochodu. Podatek to 12 044 zł. Jeśli rozliczy się z dzieckiem (samotnie wychowywanym), zapłaci skarbówce o 556 zł mniej.
Preferencyjne rozliczenie przysługuje wówczas, gdy rodzic ?(albo opiekun prawny) wychowuje dzieci:
- małoletnie,
- ?otrzymujące zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną – bez względu na wiek,
- ?do 25. roku życia – jeśli dziecko się uczy i nie uzyskało określonych dochodów (przede wszystkim rozliczanych według skali, szczegóły w art. 6 ust. 4 ustawy o PIT) w łącznej wysokości przekraczającej 3091 zł (nie wlicza się renty rodzinnej).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA