fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Balonem do gwiazd

Firma World View chce wozić balonem turystów na wysokość 30 km. Koszt – 75 tys. dol. Pierwsze loty w 2016 roku.
materiały prasowe
Jesteśmy o krok bliżej do podróży balonem w kosmos - pisze Krzysztof Urbański.
Firma World View, która chce wozić w kapsule podwieszonej do balonu turystów na wysokość 37 km, przeprowadziła próbny lot.
Realny więc jest termin pierwszej podróży na skraj przestrzeni kosmicznej przewidziany za dwa lata. Koszt wycieczki i oglądania Ziemi na tle ciemnego kosmosu z wysokości - to 75 tys. dolarów.
— Mamy nadzieję uruchomić swoje pierwsze komercyjne loty do końca 2016 roku — powiedziała Jane Poynter, dyrektor generalny firmy World View. — W pierwszym roku, chcemy startować 50 razy. Naszym klientom obiecujemy dwie godziny wspaniałych wrażeń wewnątrz kapsuły w regulowanym ciśnieniem z dostępem do internetu i koktajlami. Jane Poynter przyznała, że inspiracją dla założycieli firmy były relacje astronautów, którzy opisywali swoje wrażenia z obserwacji naszej planety z orbity.
— Zobaczyć Ziemię z oddali i zakochać się w niej — to naprawdę zmienia sposób myślenia — powiedziała Poynter. — Chcemy być w stanie podzielić się tym niesamowitym doświadczeniem z tak wieloma ludźmi, jak to możliwe.
Podczas lotu testowego modelu balonu (dziesięć razy mniejszego, niż ten rzeczywisty) inżynierowe testowali system powrotu na Ziemię, lądowania oraz kontroli lotu z ośrodka w Roswell International Air Center w Nowym Meksyku.
Krzysztof Urbański
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA