fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Małgorzata Omilanowska o Golgota Piknik i niezależności artystów

Małgorzata Omilanowska
mkidn
Pierwsze spotkanie Małgorzata Omilanowska, nowej szefowej resortu kultury, z mediami zdominowała kwestia odwołania pokazu "Golgota Picnic" na Malta Festival w sytuacji, gdy policja nie była w stanie zagwarantować ochrony poznańskiego Zamku, widzów i aktorów zagrożonych akcjami m. in. pseudokibiców.
– Nie lubię wypowiadać się na tematy, o których nie mam pojęcia, dlatego w przeciwieństwie do wielu protestujących zapoznałam się z zapisem spektaklu Rodrigo Garcia. Byłam nim tak głęboko poruszona, że zrobiłam to dwukrotnie - powiedziała minister Małgorzata Omilanowska. – Garcia opowiada o tym, że nasza cywilizacja nie wytworzyła instrumentów, które wyzwoliłyby go z lęku przed śmiercią. Jednocześnie odwołuje się do wielu zainspirowanych przez chrześcijaństwo arcydzieł, co składa się na niezwykłe wizualne bogactwo widowiska. Paradoksem jest to, że twórca polemizuje z chrześcijaństwem, ale nie wychodzi poza jego krąg. Jestem przekonana, że chrześcijaństwo jest gotowe do polemiki na swój temat.
Minister Omilanowska podkreśliła znaczenie autonomii artystów, której próby naruszania miały miejsce w ostatnim czasie.
– Tacy kuratorzy, artyści i dyrektorzy jak Fabio Cavallucci w Zamku Ujazdowski, Jan Klata w Starym Teatrze i Michał Merczyński na Malta Festival, swoim dorobkiem udowodnili, że są ludźmi kultury świadomymi swych decyzji artystycznych – powiedziała. – Zasługują na szacunek oraz wsparcie dotacjami z publicznej kasy, bo ich prace mają wysoką jakość, choć dla niektórych mogą wydać się kontrowersyjne.
Minister Omilanowska przypomniała, że w dotychczasowej praktyce sądy swoim orzeczeniami potwierdziły autonomię twórców, tam gdzie nie było naruszeń prawa. – Wszystkie wypowiedzi artystyczne, jakie mogły wywołać kontrowersje, miały miejsce nie w przestrzeni publicznej, lecz zamkniętej i były opatrzone stosownymi ostrzeżeniami – powiedziała minister Omilanowska. – Tym większa jest moja obawa, że forma obecnych protestów może wywołać u artystów, kuratorów, dyrektorów odruch autocenzury.
Minister Omilanowska zadeklarowała, że jej starania związane z przyszłorocznym budżetem mają zapewnić nowym instytucjom środki na artystyczną działalność. W przyszłym tygodniu premier Donald Tusk powoła nowego wiceministra kultury, którego zadaniem będzie doprowadzenie do uchwalenia nowej ustawy audiowizualnej.
Minister Omilanowska podkreśliła wagę szerokopasmowego Internetu dostarczającego treści artystyczne do instytucji kultury w miejscowościach liczących mniej niż 15 tysięcy mieszkańców, co ma głównie związek z Narodowym Programem Czytelnictwa. Chce, by Polacy mieli większą wiedzę na temat muzycznych, teatralnych i filmowych zasobów działających już portali m.in. Trzejkompozytorzy.pl. Zamierza dokończyć pracę nad Pinoteką, która ułatwi szkolną edukację plastyki.
Jacek Cieślak
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA