fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wstępna opłata leasingowa a koszty CIT

www.sxc.hu
Rozliczanie czynszu inicjalnego dla celów bilansowych nie ma znaczenia przy jego podatkowej kwalifikacji. Jest on jednorazowym kosztem pośrednim ?i powinien być ujęty w momencie poniesienia.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 13 maja 2014 r. (I SA/Bd 227/14, I SA/Bd 228/14).Spółka miała wątpliwość, czy może rozliczać opłatę wstępną, zaliczając ją jednorazowo do kosztów podatkowych ?w dacie jej poniesienia, odrębnie od regulacji rachunkowych, dla których opłata ta rozliczana jest proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy. W jej ocenie, wstępną opłatę należy uznać za koszt pośredni spółki, który będzie potrącony w momencie jego poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Opłata nie odpowiada żadnemu konkretnemu przychodowi ?z danego okresu, tylko jest warunkiem zawarcia umowy leasingu. Spółka uważa, że dla celów podatkowych nie powinno mieć znaczenia, że opłata wstępna, jako część wartości początkowej środka trwałego, zostanie wprowadzona do ewidencji księgowej i będą od jej wartości dokonywane odpisy amortyzacyjne dla celów bilansowych.W wydanej interpretacji organ podatkowy nie ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA