fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

GPW zaczyna środę od spadków indeksów

Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek
Wczoraj nasz parkiet był jednym z najsłabszych w Europie. Jak będzie dziś?
Na otwarciu notowań WIG spadł o 0,44 proc., a WIG20 poszedł w dół o 0,51 proc. do 2447,18 pkt. We wtorek na zachodzie Europy obserwowaliśmy lekkie zwyżki indeksów, które były pokłosiem m.in. dobrych danych makro ze Stanów Zjednoczonych.
Co ciekawe, dane te wcale nie pomogły inwestorom na Wall Street. Tamtejsze indeksy zakończyły sesję pod kreską. Dow Jones spadł o 0,7 proc., a S&P500 obniżył się o 0,64 proc. Nieco lepiej, tracąc zaledwie 0,42 proc., poradził sobie technologiczny Nasdaq.
Dzisiejszy kalendarz makro jest bogaty w publikacje. Poznaliśmy już niemiecki indeks zaufania konsumentów. Prognozowano, że będzie miał wartość 8,5 pkt, a wyniósł 8,9 pkt. Przed nami jeszcze m.in. dane o czerwcowej sprzedaży detalicznej Wielkiej Brytanii (godz. 12.00), cotygodniowe dane o wnioskach o kredyt hipoteczny w USA (godz. 13.00) oraz finalny odczyt PKB amerykańskiej gospodarki za I kwartał (godz. 14.30). To nie koniec publikacji z tego rynku, poznamy jeszcze m.in. wstępny odczyt wskaźnika PMI dla usług za czerwiec, dane o majowych zamówieniach na dobra bez środków transportu oraz na dobra trwałego użytku. Można się spodziewać, że końcówka sesji w Europie będzie upływać właśnie w rekcji na te publikacje – ze szczególnym uwzględnieniem odczytu PKB. W ujęciu rok do roku spodziewany jest spadek o 1,7 proc.
Sytuacja na Ukrainie wreszcie się uspokaja, ale czynników ryzyka dla rynków nie brakuje. Teraz oczy inwestorów zwrócone są na Bliski Wschód. Zaogniająca się sytuacja w Iraku niepokoi i zdaniem analityków może mieć wpływ na wzrost cen ropy naftowej. Morgan Stanley kilka dni temu prognozował, że cena ropy Brent może wzrosnąć nawet do 116 USD za baryłkę.
Tymczasem na warszawskiej giełdzie dziś pojawi się nowa spółka. PCC Rokita będzie 458. firmą notowaną na głównym rynku oraz 13. debiutantem w 2014 r. Kalendarium wydarzeń ze spółek jest dziś bogate. W dniu dzisiejszym kończy się budowa księgi popytu na akcje Altus TFI. Rozpocznie się natomiast budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych i przyjmowanie zapisów inwestorów indywidualnych na akcje spółki Alumetal. Z kolei Grodno (przenosi się z NewConnect) poda dziś przedział cenowy w ofercie publicznej. Trwa również IPO Torpolu – czyli spółki z grupy Polimeksu-Mostostalu. Dziś ma nastąpić ustalenie i opublikowanie ostatecznej liczby oferowanych akcji oraz początek przyjmowania zapisów w transzy inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA