fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Lekarze ujawnią majątek

ROL
Eksperci uważają, że nie można ograniczać zbyt mocno dodatkowego źródła zarobku konsultantom krajowym
Rząd przyjął w ubiegłym tygodniu  projekt ustawy o konsultantach krajowych.  Nowelizacja ta budzi sporo emocji  w środowiskach lekarskich. - Trudno się temu dziwić – mówi Anna Janczewska-Radwan odpowiedzialna  BCC za zagadnienia systemu ochrony zdrowia.
– Z jednej strony nakłada się na konsultantów obowiązek szeregu nowych zadań i składania  oraz upubliczniania szczegółowych oświadczeń, aby eliminować  konflikt interesów- zauważa Janczewska-Radwan. Dodaje, że   z drugiej jednak strony nie stwarza się konsultantom odpowiednich warunków finansowo-organizacyjnych do sprawowania tej odpowiedzialnej i ważnej funkcji.  Zarabiają za mało.
BCC wskazuje na konieczność podjęcia ponownej dyskusji na ten temat. Może się bowiem okazać, że prawa rynku, przy ustawie w takiej postaci, doprowadzą do wypaczenia intencji ich autorów i nieosiągnięcia zamierzonego celu.
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem działania konsultantów krajowych z każdej dziedziny były bezstronne. Dlatego według proponowanych przepisów wszyscy konsultanci i kandydaci na konsultantów będą składali oświadczenia. Ujawnią w nich informacje o faktach, które mogłyby skutkować ewentualnym konfliktem interesów między pracą konsultanta a inną działalnością, którą prowadzą.
W oświadczeniu znajdą się m.in. informacje dotyczące ich  członkostwa w organach spółek handlowych, spółdzielniach, stowarzyszeniach czy fundacjach. Specjaliści podadzą ponadto, czy są przedstawicielami albo pełnomocnikami przedsiębiorstw produkujących lub wprowadzających do obrotu leki.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA