fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

W sobotę pierwszy dzień lata

Wianki co roku przyciągają tysiące warszawiaków,
Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Na Podzamczu tradycyjne wianki z pokazem balonów i koncertami, a w Wilanowie świętują imieniny króla Jana.
W sobotę pierwszy dzień lata. Czeka nas najdłuższa noc w roku. W mieście będzie moc atrakcji. Najwięcej warszawiaków ściągną wianki, na których odbędą się m.in. koncerty zespołów Łąki Łan, Hey i Dżem czy grupy Razorlight. Sporo będzie się też działo na Stadionie Narodowym czy w Pałacu w Wilanowie.

Pokazy i koncerty ?na Podzamczu

Jedną z atrakcji tego weekendu są tradycyjne wianki. Impreza odbywa się już po raz 19. Tym razem na Podzamczu będzie całodzienny piknik rodzinny. Teren zostanie podzielony na cztery strefy tematyczne. I tak w Strefie Twórczej Swobody będzie trwało malowanie żagli, które zostaną potem przeniesione nad Wisłę i zamocowanie na masztach tradycyjnych warszawskich łodzi.
Podczas imprezy będzie można ozdobić koszulki motywami wiankowymi. Poza tym uczestnicy festynu uplotą własny wianek.
Z kolei w Strefie Spełnionych Marzeń będą się odbywać konkursy, gry i zabawy nie tylko dla dzieci, ale też i dorosłych. Można będzie w nich wygrać wiankowe koszulki, zdjęcia w fotobudce oraz rejs po Wiśle. W Strefie Tradycji Wiślanej warszawiacy będą mogli odbyć rejsy tradycyjnymi łodziami między dwoma brzegami Wisły. Ponadto zaplanowano regaty łodzi flisackich, lejtaków i pychówek.
Czwarta strefa to Strefa Balonów. Tam będzie można zobaczyć przygotowania 11 ekip balonowych do parady, która odbędzie się wieczorem. Po niej odbędą się koncerty. Wystąpią trzy polskie zespoły: Łąki Łan, Hey i Dżem, a także angielsko-szwedzka grupa indierockowa Razorlight.

Tańce w Wilanowie

Już wiadomo, że w czerwcu nie odbędzie się Święto Wisły, które z powodu wysokiej wody przełożono z maja.
– Chcemy je przenieść na wrzesień – mówi Agnieszka Kłąb, rzecznik stołecznego ratusza. Oficjalny termin tej imprezy nie został dotąd jednak ustalony.
Muzeum w Wilanowie w niedzielę będzie obchodziło imieniny króla Jana. Już od godz. 11 pałac i ogrody zaludnią postacie z jego epoki. Odtworzone zostaną scenki z czasów króla, więc można będzie popatrzeć np. na królową w gotowalni (pokazy o 11.15, 12.15,13.15,14.15) czy kucharza szykującego ucztę. W kilku komnatach wolontariusze opowiedzą o pałacu i jego mieszkańcach. Będzie tam można spotkać nadwornego malarza i muzyka.
W ogrodach przy Oranżerii w godz. 13–13.30 i 14–14.30 tancerze z zespołu Pawanilia poprowadzą warsztaty tańca dawnego (kontredans), aby podczas uroczystego finału wspólnie zatańczyć dla samego króla.

Qudem po błoniach

W Scriptorium Villa Nova będzie można wykonać wyjątkową kartę imieninową dla króla Jana III. Życzenia spisane zostaną krojem pisma rodem z XVII wieku przy użyciu pióra, na wyjątkowym papierze.
Nie zabraknie też koncertów na dawnych instrumentach, przez park przejdzie taneczny korowód, a dla dzieci przygotowano liczne warsztaty i pokazy.
Poza tym na wszystkich Janów, którzy w niedzielę przyjadą do Wilanowa, czeka niespodzianka. Co to będzie? Dyrekcja muzeum nie zdradza.
Z kolei na błoniach Stadionu Narodowego w niedzielę odbędzie się piknik bezpieczeństwa. Wezmą w nim udział policjanci, strażacy, żandarmeria wojskowa, Sanepid, a także Zarząd Transportu Miejskiego. Błonia zostaną podzielone na kilka kolorowych krain, a w każdej z nich będą inne służby.
Od godz. 11 do 17 na dzieci będą czekać m.in. przejażdżka strażackim quadem, kino edukacyjne i symulatory jazdy. Przewidziano także warsztaty edukacyjne o bezpieczeństwie nad wodą, w ruchu drogowym czy pierwszej pomocy medycznej. A rodzice skorzystają m.in. z porad medycznych i prawnych.
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA