fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Fed obniżył skalę skupu aktywów do poziomu 35 mld dol. miesięcznie

Bloomberg
Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami zdecydowała w środę o obniżeniu skali skupu aktywów w ramach programu luzowania ilościowego do poziomu 35 mld dol. miesięcznie. Jednocześnie Fed ocenił, że tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce ponownie przyśpiesza.
"Wzrost aktywności w amerykańskiej gospodarce przyspieszył w ostatnim czasie. Na generalną poprawę wskazują wskaźniki z rynku pracy" – napisano w komunikacie Fed wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.
Amerykański Bank Centralny zdecydował w środę o obniżeniu skali skupu aktywów do poziomu 35 mld USD miesięcznie. Fed będzie tym samym teraz miesięcznie skupował obligacje skarbowe warte 20 mld USD oraz obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 15 mld USD miesięcznie.
Z ankiet przeprowadzonych przez agencję Bloomberg wynikało, że większość analityków spodziewała się właśnie obniżki skali skupu aktywów do poziomu 35 mld USD miesięcznie.
Fed rozpoczął wygaszanie programu luzowania ilościowego na grudniowym posiedzeniu, kiedy to obniżył skup o 10 mld USD miesięcznie. W takiej samej skali Fed obniżał programu QE na kolejnych posiedzeniach.
Fed oświadczył w środę, że prawdopodobnie ograniczanie skali skupu obligacji będzie „dalej stopniowo kontynuowane". Jednocześnie amerykański bank centralny zaznaczył, że po zakończeniu programu luzowania ilościowego stopy proc. w USA powinny pozostawać na niskich poziomach przez „znaczny okres czasu".
Kolejne posiedzenie FOMC, na którym będą podejmowane decyzje w sprawie polityki monetarnej w USA, zaplanowane jest na 29-30 lipca.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA