fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Ciemna strona Szwecji

„Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału", oprac. John-Henri Holmberg, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
Plus Minus
Po atakach wikingów i potopie z XVII wieku mamy kolejny najazd stamtąd. Tym razem jest to szturm szwedzkich kryminałów, ich czytanie stało się modą, jak mawiają niektórzy – jest to rozrywka na wysokim poziomie.
Podają nazwiska Mankell, Larsson, jest też partnerka Larssona, którą pomysłodawca antologii opowiadań szwedzkich autorów pt. „Ciemna strona" umieścił wśród innych pisarzy, licząc na czytelnicze zainteresowanie.
O czym pisze Eva Gabrielsson, z zawodu architekt? W opowiadaniu „Ostatnie lato Paula" szkicuje portret luterańskiej pastor, która interesuje się losami jednego ze swych parafian. Ktoś ustawił staruszkowi nagrobek z jego nazwiskiem na cmentarzu, więc ten jest przerażony, a pani pastor mu pomaga.
Sam Stieg Larsson też jest obecny dzięki opowiadaniu „Supermózg", młodzieńczej próbie z gatunku s.f., w sumie słabiutkiej. Fantastyki jest tu zresztą znacznie więcej. Na przykład w „Spotkaniu po latach" Tove Alsterdal, gdzie spotkanie szkolnych przyjaciółek po latach organizowane jest przez jedną z nich. Sęk w tym, że Lillis utonęła wiele lat temu w wodach jeziora Övre. Kto zatem założył wydarzenie na Facebooku? Kto ściągnął kobiety na brzeg jeziora, niezwykle subtelnie zresztą opisanego? I w jakim celu?
„Nieprawdopodobne spotkanie" duetu Henning Mankell, Håkan Nesser powinno spodobać się wszystkim miłośnikom gatunku, choć nie ma tu zbrodni ani prób wykrycia mordercy. W zapadłym miasteczku Maardam, którego nie ma nawet na mapie, spotykają się dwaj bohaterowie, których natychmiast rozpoznają czytelnicy kryminałów: to komisarze Wallander oraz Van Veeteren. Do czego doprowadzi ich spotkanie w wigilijny wieczór w zadymionej sali lokalnej restauracji? Warto też zapoznać się z losami seksownej Stelli Rodin, policyjnej ekspertki od dzieł sztuki. W opowiadaniu autorstwa Veroniki von Schenck „Maitreja" trup się ściele, a akcja jest nad wyraz wartka, choć najlepszy moment przychodzi wtedy, gdy gotując się do akcji, dzielna Stella ukrywa telefon komórkowy w staniku, a pistolet w majtkach. Naprawdę warto.
Skandynawskie realia to oczywiście wspólne tło dziejących się tu historii. Mamy ludzi, różne ich typy, od bogacza do kloszarda, ale mamy też skandynawską przyrodę, opisywaną z niezwykłym znawstwem, nawet z czułością. Jak w najpiękniejszym opowiadaniu z tomu zatytułowanego „Zemsta dziewicy" Johana Theorina. Morze, rybacy, dzika niedostępna wysepka, niegościnna, ale piękna. Kiedyś ponoć odbywały się tu sabaty czarownic. Sztorm. W tej scenerii pojawia się samotnie dryfująca łódź. Co znajdą w niej bohaterowie? Jaką tajemnicę ukrywa? Czy szwedzcy rybacy spotkają się z kimś na wyspie?
„Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału", oprac. John-Henri Holmberg, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA