fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Studenci chcą zmian przepisów o szkolnictwie. Resort nie mówi "nie"

Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Studenci przedstawili rządowi swoje propozycje zmian, związanych z niekonstytucyjnością przepisów o odpłatności za studia. Resort nauki wyraził wstępną aprobatę dla ich pomysłów.
W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się spotkanie przedstawicieli Parlamentu Studentów RP z podsekretarz stanu prof. Darią Lipińską-Nałęcz. Z ramienia PSRP w spotkaniu wzięli udział: Piotr Müller – Przewodniczący PSRP oraz Mateusz Mrozek i Piotr Pokorny – członkowie Rady Wykonawczej. Rozmowy dotyczyły wypracowania propozycji zmian w zakresie odpłatności za drugi kierunek studiów.
- Resort zgodził się wstępnie na przywrócenie bezpłatności za drugi kierunek studiów. Takie są przynajmniej deklaracje - mówi "Rz" Piotr Müller. - Nie przedstawiono nam jednak dziś żadnych konkretnych propozycji, tylko poproszono o nasze pomysły - dodaje.
Zdaniem studentów niekonstytucyjne przepisy należy niezwłocznie usunąć oraz przywrócić stan prawny, który "zagwarantuje możliwość realizacji konstytucyjnej zasady bezpłatności nauki". Twierdzą oni także, że "jednocześnie przepisy przejściowe powinny zwolnić z odpłatności za drugi kierunek studentów, którzy rozpoczęli studia na podstawie obecnie obowiązujących przepisów".
- Zaproponowaliśmy rozwiązanie kompromisowe, które miałoby ograniczać patologie - przyznaje Müller. PSRP wskazał, że możliwym jest wprowadzenie do ustawy regulacji zakazującej równoczesnego studiowania więcej niż dwóch kierunków w trybie bezpłatnych studiów stacjonarnych. - Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na studiowanie kilku kierunków studiów w różnym czasie i kolejności, a nie pozwala na podejmowanie więcej niż dwóch fakultetów jednocześnie - tłumaczy "Rz" przewodniczący PSRP. Jak dodaje, ministerstwo wyraziło wstępną aprobatę dla tego projektu, ale nie oznacza to końca negocjacji. - Czekamy aż resort przyśle nam przepisy - podkreśla Müller.
Na spotkaniu studentów z Lipińską-Nałęcz, udało się jednak ustalić kilka innych kwestii. - Na pewno likwidowana jest odpłatność za dodatkowe punkty ECTS oraz na pewno zlikwidowana zostanie odpłatność dla osób, które podjęły studia na podstawie starych przepisów - wyznaje przewodniczący PSRP. - To oznacza, że wszyscy, którzy są teraz na drugim kierunku już od 1 października nie będa musieli za niego płacić i będą mogli kontynuować studia bezpłatnie - wyjaśnia.
Studenci uważają, że spotkanie było owocne, o ile ustalenia wejdą w życie. - Jestem ostrożny w świętowaniu sukcesu, bo czekam, aż minister przekuje to na konkretne przepisy. Dwie kwestie udało się ustalić, w trzeciej nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi, czy drugi bezpłatny kierunek zostanie przywrócony z takimi ograniczeniami, jakie zaproponowaliśmy - zastrzega Müller. - Minister nie chciała się ostatecznie deklarować, więc czekamy - kończy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA