fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego: przychody w firmach

Na rynku doradztwa czuć ożywienie, co obrazuje wzrost przychodów uczestników rankingu.
Zwycięzca rankingu w kategorii przychodów, czyli firma EY, jest co prawda dopiero czwarta pod względem wielkości, ale zainkasowała najwięcej. Stało się tak, choć jej szef Jarosław Koziński twierdzi, że nie zawsze warto walczyć o wysoką cenę, gdy chodzi o strategiczne sprawy dla klienta, gdy wchodzi w grę własny prestiż. Zresztą ta firma może się pochwalić wieloma udanymi kontraktami. Głośno było w ubiegłym roku o jej zaangażowaniu w pomoc branży stalowej z trudnymi sprawami VAT, a także w doradztwie dla samorządów.
Dynamiczne skoki przychodów częściej wykazywały małe firmy niż wielka czwórka
Warto jednak zauważyć, że przewaga EY nad wiceliderem PwC znacznie stopniała ?w stosunku do ubiegłego roku. Wyniosła około 3 mln zł, co przy tej skali przychodów oznacza różnicę zaledwie dwuprocentową.
Podobnie jak w kategorii liczby zatrudnionych doradców klasyfikacja finansowa pokazuje znaczną różnicę między prowadzącymi czterema gigantami a resztą uczestników. Uplasowana na czwartym miejscu KPMG zainkasowała ponadczterokrotnie więcej niż MDDP – najlepiej zarabiająca w sektorze średnich firm.
Z przeglądu danych podanych przez uczestników rankingu da się wywnioskować, że rynek chętniej korzysta z doradców. W poprzedniej edycji rankingu wzrost przychodów wykazało 26 kancelarii, a teraz może się tym pochwalić 39 firm. Ożywienie widać też u tych, których dochody rosną najbardziej. W 2012 roku wzrost przychodów o 10 proc. i więcej wykazało tylko 15 kancelarii. W obecnej edycji rankingu jest ich 24. Są to wyniki zbliżone do tych przedstawionych na potrzeby rankingu za rok 2011.
Spadki przychodów wśród dużych graczy zanotowały jedynie TPA Horwath oraz Modzelewski i Wspólnicy. W większości firm przychody rosną. Czy to zatem koniec kryzysu? Jeśli wierzyć wypowiadającym się dla „Rz" szefom czołowych firm, rzeczywiście na rynku nastąpiło ożywienie.
Ciekawie wypada zestawienie firm, które odnotowały największy procentowo wzrost obrotów. Nie są to wielkie firmy – tu dwucyfrowym wzrostem mogą się pochwalić tylko Deloitte i KPMG. Dynamiczne skoki to raczej domena mniejszych firm.
Tegorocznym rekordzistą jest warszawska firma Ecovis zatrudniająca tylko czterech doradców podatkowych. Dotychczas zarabiająca głównie na usługowej księgowości ?i audycie. Wykazała ponad ?130-proc. wzrostu przychodów z usług doradztwa podatkowego. Jak przyznaje szefowa firmy Jadwiga Szabat, taki wzrost wziął się z potrzeb klientów, których Ecovis dotychczas obsługiwał. – Po prostu się okazało, że jest wiele spraw podatkowych do rozwiązania. – W toku bieżących działań biznesowych przedsiębiorstw powstaje niezwykle dużo kwestii podatkowych związanych m.in.  ?z cenami transferowymi, korektą kosztów od niezapłaconych faktur czy ze zwrotami VAT. Tych spraw było na tyle dużo, że zdecydowaliśmy się zatrudnić nowych doradców podatkowych i umożliwić im rozwój – przyznaje Jadwiga Szabat.
Na uwagę zasługują też rosnące z roku na rok obroty jednej ze średnich kancelarii – KNDP. Ponad 40-procentowy wzrost jej przychodów to kontynuacja trendu z poprzednich dwóch lat, gdy również wykazywała dwucyfrowy wzrost. – To efekt pojawienia się nowych klientów – twierdzi Andrzej Nikończyk, wspólnik tej kancelarii.
Podobnie jak w firmie Ecovis klienci wcześniej po prostu nie zdawali sobie sprawy, że mogą osiągnąć pewne oszczędności na podatkach, ?i to legalnie. Takie przypadki mogą świadczyć o tym, że na rynku wciąż jest wiele miejsca dla rozwoju usług doradztwa podatkowego, a klucz do sukcesu leży w uświadomieniu klientom potrzeb optymalizacji zobowiązań podatkowych. – Myślę, że zaangażowanie doradców podatkowych jest pomocne wielu przedsiębiorcom przy planowaniu ?i realizacji transakcji gospodarczych w dobie dynamicznych zmian zachodzących w gospodarce – uważa Jadwiga Szabat.
Ogólnie poprawiająca się sytuacja w doradztwie podatkowym nie daje się wytłumaczyć poprawą sytuacji gospodarczej kraju. Według danych GUS wzrost gospodarczy w ub.r nadal nie przekroczył 2 proc. Wiele innych wskaźników gospodarczych dopiero daje nadzieję na to, by przedsiębiorcy mieli więcej pieniędzy. Być może jednym z czynników napędzających rynek doradztwa podatkowego jest większa świadomość klientów. Niektórzy doradcy wymieniają też rosnącą łapczywość fiskusa i konieczność obrony przed nim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA