fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo dyscyplinarne

Samorząd radcowski o likwidacji sądownictwa dyscyplinarnego

W dniu 29 maja 2014 r. odbyło się posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o postępowaniu dyscyplinarnym wobec osób wykonujących niektóre zawody prawnicze (druk 1202) powołanej przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Projekt będący przedmiotem prac podkomisji został wniesiony przez posłów klubu „Solidarna Polska". Zakłada on m.in. likwidację sądownictwa dyscyplinarnego w ramach samorządu radcowskiego i adwokackiego oraz stworzenia jednolitego modelu sądownictwa dyscyplinarnego dla wymienionych w projekcie „niektórych" zawodów prawniczych poprzez przekazanie tych zadań do sądów apelacyjnych i Sądu Najwyższego.
Projekt ten, został niezwykle krytycznie oceniony przez OBSiL KRRP w piśmie z dnia 15 kwietnia 2013 r., jako zawierający rażące błędy o charakterze jurydycznym, naruszający art. 17 ust. 1 Konstytucji RP oraz oparty na nieaktualnych (w świetle orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2012 r., K 9/10) założeniach dotyczących braku wystarczającej sądowej kontroli nad samorządowymi postępowaniami dyscyplinarnymi.
Zdaniem radców projekt ten jest w istocie powtórzeniem dawnego (z 2007 r.) projektu rządowego wniesionego do Sejmu V kadencji, początkowo zawierający nawet nieaktualną terminologię ustrojowo-prawną i stanowiący raczej uzasadnienie dla wykazania aktywności posłów wnioskodawców, aniżeli realizację konkretnego celu postawionego przed ustawodawcą.
W trakcie czwartkowego posiedzenia, w którym uczestniczył wiceprezes KRRP Arkadiusz Bereza, podjęto decyzję dotyczącą połączenia w ramach podkomisji dotychczasowych prac z pracami nad senackim projektem dotyczącym zmiany ustawy Prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych, który został przekazany do Sejmu w dniu 24 kwietnia 2014 r. Projekt senacki dotyczy postępowania dyscyplinarnego radców prawnych i adwokatów oraz był pozytywnie opiniowany (z niewielkimi poprawkami) przez Krajową Radę Radców Prawnych.
Pierwsze czytanie projektu senackiego odbędzie się na posiedzeniu plenarnym Sejmu 5 czerwca br.
Źródło: www.e-kirp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA