fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Japońska niezawodność: prawda czy mit?

Kiedy tematem dyskusji są najmniej awaryjne samochody, rozmowa sprowadza się do rozważań nad wyższością aut japońskich nad niemieckimi. Każdy, kto miał do czynienia z „maluchem” czy Polonezem wie, że „bezawaryjne polskie samochody” to oksymoron. Ale nie każdy wie, dlaczego to właśnie „japończyki” uchodzą za jedne z najbardziej niezawodnych samochodów.
„Wyjątek potwierdza regułę"
Przekonanie o bezawaryjności japońskich samochodów pochodzi jeszcze z lat 80., kiedy auta te były dostępne w sklepach Pewex za dolary. Przykładowo, Mazda 626 2.0D prezentowała znacznie lepszą jakość wykonania niż konkurenci z krajów zachodnich, nie wspominając o polskich autach. Stąd przekonanie, które do dziś jest żywe w umysłach Polaków: „japoński samochód to bezawaryjny samochód".
Oczywiście, nikt nie jest idealny. Każdy producent, niezależnie od pochodzenia i renomy, ma na koncie wpadkę jakościową, jakiś model, który po prostu się nie udał i negatywnie zapisał się w historii. Taki epizod miała właśnie Mazda – pierwsza generacja modelu 6 rdzewiała na potęgę, a w niektórych silnikach zalepiał się smok oleju, co prowadziło do ich zatarcia. Ale to jednostkowe przypadki.
 
Na co wskazują rankingi?
Zdecydowana większość rankingów potwierdza, że najmniej awaryjne samochody to nadal „japończyki". Dowodem na to niech będzie ranking awaryjności opracowany przez niemieckie stowarzyszenie nadzoru technicznego TÜV z 2014 roku. W pierwszej dziesiątce aut 2- i 3-letnich uplasowały się aż 4 auta japońskie: Toyoty Auris i iQ oraz Mazdy 2 i 3.
Ranking jest tworzony na podstawie danych o usterkach wykrytych podczas przeglądów okresowych 8 milionów pojazdów. Dane są zbierane ze stacji diagnostycznych w Niemczech między lipcem 2012 roku a czerwcem 2013 roku. Co ciekawe, w czołowych dziesiątkach Rankingu TÜV 2014, w różnych kategoriach wiekowych, znalazło się aż 15 modeli Toyoty.
Ranking sporządzony przez TÜV to jedno ze źródeł wiedzy na temat awaryjności samochodów i tego, w jakim stopniu zadowoleni są z nich użytkownicy. Takie zestawienia sporządza również amerykański magazyn Consumer Report w oparciu o opinie 1,1 mln kierowców w USA. Również w nich dominują auta japońskie, które uważane są za jedne z najbardziej niezawodnych samochodów. W badaniu za 2013 rok, trzy pierwsze miejsca zdaniem amerykańskich kierowców zajęły właśnie marki japońskie, z Lexusem i Toyotą na czele. Milion Amerykanów nie może się mylić!
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA