fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Gminy do wyborów są dobrze przygotowane

Z roku na rok samorządy coraz lepiej wykonują obowiązki związane?z przygotowaniem wyborów. Problemem ?jest brak lokali dostępnych dla niepełnosprawnych.
Na wczorajszym posiedzeniu sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego wysłuchała informacji o zadaniach jednostek samorządu terytorialnego związanych z planowanymi na 2014 r. wyborami do Parlamentu Europejskiego i samorządowymi.
– Wybory gminami stoją, to od jakości prac rady oraz wójta zależy przebieg głosowania – mówił Krzystof Lorentz z  Krajowego Biura Wyborczego. – Widać, że radzą sobie z tymi obowiązkami bardzo dobrze.
A te polegają nie tylko na prowadzeniu stałych rejestrów wyborców i przygotowaniu spisów, ale także na podziale gmin na stałe obwody do głosowania i wyznaczeniu obwodów w szpitalach, zakładach karnych czy domach opieki społecznej.
Rady wyznaczyć muszą także komisje przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
– Tutaj mamy najwięcej problemów – mówi Krzysztof Lorentz. – Wynikają one głównie z barier architektonicznych, których nie można usuwać za wyborcze dotacje – przypomina.
Docelowo jedna trzecia komisji w każdej gminie powinna być dostępna dla niepełnosprawnych, jednak w tym roku wystarczy, że będzie to jedna piąta.
W tym roku gminy po raz pierwszy  zorganizują głosowanie korespondencyjne  dla niepełnosprawnych.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA