fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Logistyka szuka ludzi

W większości branż kandydaci mieli w I kwartale więcej ofert zatrudnienia niż rok wcześniej. Ich łączna liczba wzrosła o ponad 9 proc.
Najbardziej swą aktywność rekrutacyjną zwiększyła branża logistyczno-transportowa. Tu liczba ofert pracy w pierwszych miesiącach tego roku była prawie o 38 proc. wyższa niż rok wcześniej – wynika z najnowszych danych czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. Wzrost w transporcie i logistyce, który widać też po zwiększonej sprzedaży aut dostawczych w lutym, świadczy o większej liczbie zleceń w firmach przewozowych. – A to z kolei o poprawie koniunktury w całej gospodarce – zwracają uwagę eksperci Pracuj.pl, gdzie w I kwartale pracodawcy i łowcy głów opublikowali niemal 98,3 tys. ofert pracy. To rekordowa liczba jak na początek roku.
Co więcej, w większości branż propozycji zatrudnienia było więcej niż 12 miesięcy wcześniej, a w każdej kandydaci mieli też większy wybór ofert zatrudnienia w porównaniu z końcówką 2013 r.

Ciepłe dni pomogły

Czy to już dowód ożywienia na rynku pracy? Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal, jest ostrożny w ocenach. Jego zdaniem choć ponad 9-proc. wzrost liczby ogłoszeń w I kwartale sygnalizuje stabilizację na rynku pracy, to na trwałą poprawę i jednocyfrową stopę bezrobocia jest szansa dopiero wtedy, gdy wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc. Co więcej, w części branż wzrost liczby ofert ma charakter sezonowy. Tak jest m.in. w FMCG, hotelarstwie i restauracjach czy w budownictwie. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP, również twierdzi, że na razie za wcześnie, by mówić o ożywieniu na całym rynku pracy. Firmom i pracownikom sprzyjał natomiast ciepły przełom wiosny i zimy, dzięki czemu wiele branż mogło wcześniej ruszyć z planowanymi projektami.
Obok sektora transportowo-logistycznego I kwartał przyniósł wyraźny wzrost aktywności rekrutacyjnej firm prawniczych, które zwiększyły liczbę ogłoszeń o prawie 29 proc. r./r. Prawnicy poszukiwani też byli w innych branżach i w rezultacie mieli w I kw. ponad 37 proc. większy wybór ofert niż rok wcześniej. Jednak największy wybór ofert (ponad 42 tys.) mieli – podobnie jak wcześniej – specjaliści ds. sprzedaży, potrzebni w każdej branży. Także w budownictwie, gdzie ofert pracy wprawdzie przybyło, ale nie dla budowlańców. – W I kw. branża poszukiwała głównie handlowców, którzy zapewne mieliby sprzedać to, co wybudowano już wcześniej – oceniają eksperci Pracuj.pl

Sygnał z działów HR

W czołówce poszukiwanych kandydatów byli też pracownicy działów obsługi klienta, finansiści oraz informatycy, których rekrutuje m.in. szybko rosnący sektor nowoczesnych usług biznesowych. W minionym tygodniu oficjalnie otwarto Centrum Dostarczania Usług IBM w Katowicach, które docelowo zatrudni 2500 specjalistów IT. Informatyków rekrutuje też gdańskie Centrum Testów i Rozwoju Oprogramowania firmy Sii, które w tym roku przyjmie 200 osób.
Rosnący od ubiegłego roku popyt na pracowników działów HR sugeruje, że kolejne miesiące powinny przynieść dalszy wzrost aktywności rekrutacyjnej firm. W I kwartale liczba ofert dla HR-owców była aż o jedną trzecią większa niż rok wcześniej.
W kolejnych miesiącach propozycji zatrudnienia powinno nadal być sporo w logistyce, gdzie przybywa inwestycji. Pracowników będzie szukać m.in. nowe centrum Prologis pod Szczecinem. Już wkrótce rekrutację na większą skalę rozpocznie Amazon, który w tym roku chce uruchomić dwa z trzech planowanych centrów dystrybucyjnych w Polsce (każde ma zatrudniać ok. 2 tys. stałych pracowników). Przemysław Gacek zwraca uwagę, że mimo dwucyfrowego bezrobocia już teraz pracodawcom nie jest łatwo znaleźć pracowników spełniających ich oczekiwania.

Wzrósł optymizm pracowników

Polacy mniej się już boją o swoje miejsca pracy. Stabilność zatrudnienia, którą w ostatnich latach wskazywali jako główną cechę atrakcyjnego pracodawcy, w tegorocznym badaniu Randstad Award spadła na drugie miejsce. Najwięcej, bo 69 proc. z 8 tysięcy badanych Polaków, oczekuje teraz od firmy przede wszystkim dobrego wynagrodzenia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA