fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Oto cena zerwania z Unią

Bloomberg
Iwona Trusewicz
O taki kredyt na preferencyjnych warunkach Kijów miał poprosić Moskwę. W tle jest nieodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią a przyłączenie Ukrainy do Związku Celnego.
O wysokości negocjowanej kwoty dowiedziała się agencja Bloomberg. Oficjalnie Rosjanie potwierdzają tylko, że rozmowy trwają, ale o jakie kwoty chodzi, nikt oficjalnie nie mówi. Według Bloomberg pierwsze 5 mld dol. Kijów mógłby dostać jeszcze w tym roku. Strony rozmawiają też o znacznej obniżce ceny gazu dla Ukrainy.
Dziś rano możliwość szybkiego kredytu dla Ukrainy nie wykluczył Andriej Biełousow doradca prezydenta Władimira Putina. Sprawa kredytu ma być omawiana jutro podczas spotkania Putina i Janukowycza na Kremlu.
Ukraina jest w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej. Za osiem miesięcy wydatki budżetu były wyższe od wpływów o 2,1 mld dol. Z początkiem grudnia gwałtownie wzrosła wartość obsługi długu państwowego. 10 grudnia okazało się, że dochodowość ukraińskich obligacji z terminem wykupu w czerwcu 2014 r osiągnęła 20,86 proc..Tak wysokie oprocentowanie skutkuje niemożliwością zaciągania nowych kredytów.
A dług państwa sięga już 68,8 mld dol., z czego do spłacenia w przyszłym roku jest ponad 10  mld dol.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA